воскресенье, 18 марта 2018 г.


Виховна година на тему: “Ми — майбутні захисники” (до Дня Збройних Сил України)
Мета: Ознайомити учнів із історією заснування свята. Сприяти згуртуванню учнівського колективу. Розвивати розумові і фізичні здібності, кмітливість, спритність. Виховувати патріотичні почуття до рідної України, дружби та взаємоповаги один до одного, взаєморозуміння.
Обладнання: клас поділено на дві команди, прикрашено дошку, мультимедійна установка.
1.СЛАЙД№1 Звучить музика “Ми за Україну”. Саме такими патріотичними словами, які закликають усіх об'єднатися, бути разом- злитися долями, щоб захистити та підтримати рідну країну, щоб слава України та її захисників, лунала до небес, я і хочу розпочати нашу зустріч.
Слайд2
Сьогодні, 6 грудня наша країна відзначає День Збройних СилУкраїни, день захисників, день патріотів. Як ви розумієте слово Патріот, давайте виконаємо вправу “Сенкан”.
Інтерактивна вправа
Сенкан” СЛАЙД 3
Патріот
мужній, хоробрий
захищає, обороняє, любить
Гордість Батьківщини
Герой
СЛАЙД№4
СЛАЙД№5День Збройних Сил України є щорічним національним святом, яке відзначається з 1993 року. Свято було засноване постановою Верховної Ради України. Дата свята - 6 грудня - співпадає з датою ухвалення Закону України «Про Збройні Сили України» і приурочена до цієї події.

Політичний, економічний, духовний розвиток України можливий лише за умови гарантування її державного суверенітету, політичної незалежності, збереження територіальної цілісності та недоторканості кордонів. Гарантом національної безпеки України виступають боєздатні Збройні Сили. Наша армія- це сукупність багатьох видів та родів військ. Пропоную до вашої уваги презентацію, у якій я намагалася коротко відобразити, які є збройні сили у нашій країні, які їх функції та які є війська у нашій армії.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ
Слайд 6 Збройні Сили — військове формування, на яке, відповідно до Конституції України, покладаються завдання з оборони України. Захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності.
Слайд7 Звертаємо увагу на емблему ЗСУ
СДАЙД 8 ЗСУ структурно поділені на три види: сухопутні, повітряні, військово-морські війська та два окремі роди десантно-штурмові та сили спеціальних операцій.
СЛАЙД 9 Сухопутні війська — найчисленніший самостійний вид ЗСУ, головний носій їх бойової могутності, призначений для ведення бойових дій переважно на суходолі.
СЛАЙД 10 Сухопутні війська включають в себе: механізовані та танкові війська, ракетні війська та артилерію, армійську авіацію, спеціальні війська.
СЛАЙД 11 Повітряні ЗСУ — вид збройних сил, який існує у складі ЗСУ з 2004р. Створений шляхом обєднання двох видів: військово- повітряних сил У.з 2004р. Створені шляхом обєднання двох видів: військово-повітряних сил та військ протиповітряної оборони країни.
СЛАЙД 12 Повітряні сили складаються: бомбардувальна авіація, штурмова авіація, винищувальна ав., військово-транспортна ав., розвідувальна ав., протповітряна оборона.
СЛАЙД 13 Військово-морські сили призначений для захисту суверенітету і державних інтересівУ. На морі, розгрому угрупувань ВМС противника у визначених військово-морських зонах самостійно та у взаємодії з іншими видами ЗСУ на приміському напрямі.
СЛАЙД 14 ВМС : надводні, морська піхота, морська авіація, берегові ракетно-артилерійські війська.
СЛАЙД 15 ССО кремий рід ЗСУ, до складу якого входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій, що комплектуються спеціально навченими фахівцями, які мають спеціальні можливості у сферах розвідки прямих акцій та військової підтримки для виконання складних, небезпечних, інколи політично чутливих операцій, що проводить командування ССО.
СЛАЙД 16 Десантно -штурмові війська — це окремий рід військ, який призначений для вертикального охоплення противника та дій в його тилу, до складу якого входять повітряно- десантні та аеромобільні частини ЗСУ. ДШВ призначені для виконання бойових завдань, ведення бойових дій, які неможливо виконати іншими силами.

Ось ми з вами розглянули структуру ЗСУ, і з'ясували , що це необхідний атрибут держави і найголовнішою ф-ю є захиснафункція. Після розпаду Радянського Союзу наша армія частково втратила свою силу, але за останні роки, як ми з вами побачили із презентації, вона значно наростила міць, нажаль, більшою мірою через війну на Донбасі. Різні дослідження стверджують, що наша армія у світовому рейтингу на даний момент посідає 30 місце, як доказ моїх слів - пропоную переглянути відео№1.
СЛАЙД 17 інтерактивна вправа з елементами дискусії “Я так думаю”.
Правда, гарні військові марширують на плацу. Можливо у когогсь виникло бажання приєднатися до них? Ви — майбутні солдати, як ви вважаєте:
  • Чи дає щось для чоловіка служіння у рядах ЗСУ?
  • Чи вважаєте ви достатньо сформованою нашу армію?
  • Що б ви ввели, затвердили, які б внесли зміни, якби це залежало від вас?
    Чи можна сказати, що хлопець, який не відбув строкову службу, не буде справжнім чоловіком?
  • Які якості, риси характеру необхідні для військових?
  • Які риси справжнього чоловіка ви вважаєте найважливішими?
  • Хто для вас особисто є прикладом, зразком, авторитетом серед чоловіків? (знайомі, рідні, певний вчитель чи вихователь, український діяч тощо)
  • Чи готові ви захищати спокій нашої держави?
Якби у вас була можливість не йти на строкову службу, то чи скористалися би ви нею?
Звичайно, говорячи про захисників, так чи інакше ми згадуємо про тих, хто зараз воює на Донбасі. Коли ніхто і подумати не міг, до нас в Україну прийшла страшна війна. Тисячі українців покинули свої домівки, відмовились від затишку і сімейного тепла, та пішли боронити рідну землю - дати відсіч ворогу. Як сказав князь Олександр Невський:”Хто до нас з мечем, той від меча і поляже!” Наші солдати вже не один рік дають гідний відпір ворогу.Українській армії у пришвидшеному темпі довелося нарощувати свою боєздатність. Які війська, з яким озброєнням воюють на Донбасі пропоную переглянути у наступному відео№2
ЗАВДАННЯ:1. Переглядаючи відеоролик, вам необхідно звернути увагу та запам'ятати і назвати види військ, . Відповідь: всі війська.
2.У цьому ролику є емблема, за нею необхідно визначит вид військ. Відповідь: сухопутні війська
Обговорення:
- Які відчуття,емоції викликало це відо? Переглядаючи це відео, мимовільно приходить думка, що тільки справжні патріоти, справжні герої воюють за Україну.
Незважаючи на досить невелику офіційну історію українського війська, справжній вік Української армії сягає кількох століть, а її бойові традиції формувалися у важких кривавих війнах і конфліктах від Київської Русі до Великої Вітчизняної війни.
На сучасному етапі солдати і офіцери Збройних Сил України продовжують героїчні традиції своїх дідів і батьків. І в цей день, день козацького бойового духу, української звитяги, зазвичай військові отримують найвищі нагороди за видатні заслуги,за захист Батьківщини.
До речі, хто знає, яка найвища відзнака, найвища державна нагорода є в Україні? СЛАЙД 18 Законом України від 16 березня 2000 р. № 1549-ІІІ «Про державні нагороди України» затверджено звання Герой України. Відповідно до цього закону звання Герой України є вищим ступенем відзнаки в Україні, що присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення. Статут звання Герой України, описи ордена «Золота Зірка» та ордена Держави і мініатюри до них затверджено Указом Президента України від 2 грудня 2002 р. № 1114
.Сьогодні строкова військова служба відповідно до Конституції та Закону України “Про загальний військовий обов’язок” є почесним обов’язком кожного громадянина (чоловічої статі). А так як ви -наші майбутні захисники, ті, хто через пару років піде служити до лав Української армії, . я вирішила провести нашу зустріч не просто у формі конкурсної програми,а це буде репетиція вашої служби в тармії.СЛАЙД19
Учні діляться на дві команди. Назва.. Девіз
Команда “Козаки”. Девіз: “Козаки завжди перші!”
Команда “Воїни”. Девіз: “Воїни допоможуть завжди!”
Конкурс №1 Кожен солдат повинен відрізнятися розумом та кмітливістю
Вікторина.«Хто швидше?»
1.Які види військ ви побачили у відео?
2.Емблему яких військ ви побачили у відео?
3.Яка основна функція збройних сил?
4.Скільки служать в армії українські хлопці?
5.Яка найвища державна нагорода є в Україні?
6.Які є війська в Збройних силах України? ( з види: сухопутні, військово-морські, повітряні , та 2 роди військ: десантно-штурмові та спеціального призначення)
7. Коли святкують день Збройних сил України?
8. Без чого десантник – не десантник?
9..Як називають наступальні дії військ?
10.Назвіть гетьмана, який отримав своє прізвище за те, що мав дивовижну силу — легко міг зламати руками нову під­кову? 
Конкурси: 2 Пришити гудзик Кожен солдат повинен бути завждм чистим та охайним, тому вміти пришити гудзика — справа честі.
3.Почистити картоплю. Кожен солдат мріє бути подалі від начальства та поближче до кухні, а на кухні необхідно вміти чистити картоплю.
4.Одягтися. Дисципліна в арміїї — понадусе, тому на одягання відводиться зовсім мало часу.
5.Армреслінг. Фізичній підготовці в армії відводиться багато часу,в якій ви фізичній формі ми і перевіримо.
6.Поєднати емблеми з назвою військ. Як кажуть, поганий той солдат, який не мріє бути генералом. А генерал повинен бути теоретично підкованим.
Підведення підсумків конкурсної програми. Нагородження переможців.
Рефлексія.
Інтерактивна вправа “Вільний мікрофон”.
-Чи сподобалась вам наша виховна година?
-Що найбільше запам'яталося?
-Які форми роботи сподобалися?
Заключне слово вихователя.
Україна сьогодні - незалежна держава. Українські Збройні Сили покликані охороняти незалежність і спокій рідної землі. Служити в армії - справа честі та обов'язку. Пройде не так багато часу і виконати свій громадянський обов'язок — служити у ЗСУ — будете ви — наші майбутні солдати. Сподіваюся, що до того часу мир буде на всій території нашої країни, і всі бойові дії та нічні тривоги будуть тільки навчальними! Бажаємо усім військовослужбовцям, усім захисникам рідної України здоров’я, витривалості, бути справжніми героями, але в мирний час.






Управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради

Відділ освіти виконкому Металургійної районної у місті ради
Криворізька загальноосвітня школа-інтернат І - ІІ ступенів № 1
Розробка виховної години

Мова рідна – пісня солов′їна  (9 клас)
Виконала вихователь
                    
                                                           Чумаченко С.А.




м. Кривий Ріг 2018
Мета: формувати негативне ставлення до лихослів’я, довести руйнівний вплив словесного бруду на людський організм; викорінювати нецензурну лайку, як шкідливу звичку; формувати підвищення загального рівня культури мовлення; виховувати взаємо ввічливість, прищеплювати бажання удосконалювати себе.
Форма проведення: дискусія з елементами гри.
Обладнання: мультимедійний проектор, літери для гри, клубок ниток для рефлексії.
Організаційний етап: СЛАЙД №1
1.Доброго дня, шановні друзі! Сьогоднішня наша зустріч з вами присвячена  нашому мовленню. Не лякайтеся, ми не будемо  розрізняти ССР та СПР, чи визначати тему та головну  думку тексту. Ми будемо говорити про те, як ми  говоримо, чому ми так говоримо та чи правильно ми говоримо. Сьогодні в нашій програмі……СЛАЙД№2
 І так, починаймо!

2. Пригадайте біблійну легенду про Вавілонську вежу. СЛАЙД 3
 Що стало причиною того,  що люди перестали розуміти одне одного?
 У них не було спільної мови, Бог покарав людей забравши засіб порозуміння – спільну мову.
Цитата: «Це тому примудрилися вони свою вежу вибудувати,— подумав Бог,— що у них спільна мова і кожна людина розуміє іншу. От вони й домовились!»
Питання: Покарання Бога стало важким для людей?  -Вони не могли порозумітися.
Як покарання Бога вплинуло на подальшу долю людсва? –Виникло багато мов, люди знаходили один одного за мовою.
А яка мова  дісталася нам? – українська. СЛАЙД 4
3.  Що ви знаєте про українську мову? Відео «Факти про укр. мову»
Обговорення : Що знайоме? Чого не знали? Що здивувало?
У відео прозвучав всевідомий факт про те, що наша мова одна з наймилозвучніших у світі. На доказ цього, хочу вам довести ще один приклад. Але для початку пригадайте, яка пісня була найпопулярнішою, минулого літа, хіт, який співали всі? – Деспасіто.  Пропоную переглянути .Відео «Десь по світу..»1.15 -2.01
 Впізнали? Так,  учні Дрогобицького району дали достойну відповідь виконавцю всесвітнього хіта, виклавши на ютуб прекрасну пісню українською мовою «Десь по світу..», яка набрала вже більше 6 мільйонів переглядів.
4.  Дискусія Як не захворіти вірусом лайки? Правда, пісня українською мовою звучить прекрасно? Кожне слово звучить і бринить, піднімає та покращує настрій, викликає бажання  приєднатися до виконавців. Не дарма говорять, що словом можна як вилікувати, так і вбити. Наші предки знали, що злі слова вбивають. Не випадково прокляття вражало на смерть. І словами лікували хворих –замовляння, які читали шептухи. Лайка негативно впливає не тільки на здоров’я того, хто її використовує, а й тих, хто змушений це слухати. Це науково доказано і не одним науковцем, як нашими, так і Російськими, так і зарубіжними.
5. На доказ цього хочу вам показати фото Масао Емото СЛАЙД5.
Обговорення: Чому, як ви вважаєте, я подала вам саме цю інформацію? Чи актуальна ця тема у нашому колективі?- На жаль, тема лайки у нашому  суспільстві актуальна і болюча, зокрема, у нашому класному колективі. Слайд 6
             Слайд7  1.Давайте розглянемо, звідки витоки цієї проблеми. Де чи від кого ви найчастіше чуєте лайливі слова?
- від багатьох людей
-від однокласників та друзів
-від батьків
-від всіх Слайд8

               Слайд9 2.Лайка –символ дорослості?
У підлітковому віці проблема нецензурного мовлення стає особливо гостро, адже в очах підлітка  лайка – це вияв незалежності, способу не коритися заборонам. Окрім того, вона є знаком мовної належності до групи однолітків, мовленнєвою модою.
              Слайд10  3.Лайка і хамство – зброя невпевнених людей?
Грубість дозволяє їм приховати уразливість і   дає оманливий захист, адже виявити слабкість та невпевненість рівноцінно повній поразці.
          Слайд11     4.Чому люди використовують у своєму мовленні нецензурні слова?
-для підвищення емоційності мовлення
-в якості образи, приниження
-для демонстрації агресії та відсутності страху
-для демонстрації розкутості, неповаги до системи заборон
-для демонстрації належності до своїх
-тому, що не можуть виразити думки , емоції іншими словами
- через стрес
-тому, що це круто
- для зв’язування слів
-за звичкою Слайд12
             Слайд13            5.Якщо ти використовуєш у своєму мовленні нецензурні слова, то чому?
 -лаюсь, коли мене дістають, коли нервуюсь
-само вилітає
-для зв’язування слів
-не можу по іншому говорити
-щоб мене краще розуміли
-так треба
-в критичній ситуації
- не використовую Слайд14
                  Слайд15  6.Що ти відчуваєш коли говориш лайливі слова?
-нічого
-злість
-полегшення, розрядку
-сором
-не можу відповісти Слайд16

                  Слайд17        7.Що ти відчуваєш, коли при тобі лаються?
-нічого
-не звертаю уваги, байдуже
-неприємно, це неповага до оточуючих
-відразу
-раздражение
-все чудово, я серед своїх
-не знаю
                     Слайд18   8.Як ти вважаєш, що відчувають люди, коли ти лаєшся?
-нічого
-не знаю
-думають, що я не вихований та не культурний
-їм неприємно
-мені байдуже
-дивуються
-їм байдуже
-лаються у відповідь
                         Слайд19  9.Як часто ти лаєшся?
-постійно
-часто
-рідко

                         Слайд20 10.В яких ситуаціях це відбувається?
-коли виходжу із себе
-під час сварки
-під час спілкування із друзями
-під час розмови
-коли щось не виходить
-коли проблеми
-постійно
                   
                              Слайд 21 12.Що необхідно робити, щоб люди не використовували лайку?
-виховувати
-батькам не лаятися при дітях
-не лаятися самому
-штрафувати
-створити таке суспільство, де лайка заборонена
                    Слайд22         13.Чи хочеш ти, щоб твої майбутні діти використовували у своєму мовленні лайливі слова?
-ні, це погано, не культурно
-мені все одно
-не знаю
-так, без них ніяк

                               14.Що необхідно робити , щоб ти не використовував у своєму мовленні лайливі слова?
-тримати себе в руках
-стежити за своїм мовленням
-не роздразнювати мене
-бити по губах
-не можу сказати

          ВПРАВИ ВВІЧЛИВОСТІ Слайд23 Ще одна проблема нашого мовлення, це використання суржика та не ввічливість, грубість, тобто недотримання мовленнєвого етикету. Пригадайте, які ви знаєте ввічливі слова.
Вітання.
Прощання.
 Вибачення.
Вдячності.
Прохання.
Компліменту.
       ВПРАВА «Ввічливий телефон» А тепер використаємо все це на практиці. Двоє учнів розігрують сценку. Спочатку неправильну, а потім правильну.
Перший.Альо? Хто це? З ким я балакаю?
Другий. Здрастє. А хто вам нада? 
Перший. Шо? Куди я попав?
Другий. Здрастуйте, товаріщ! А ви куди хотіли попасти?
Перший кидає трубку. Звучать гудки.
Які етичні й етикетні норми поведінки і культури спілкування порушено в цьому діалозі? Складіть « правильний» діалог.
           Ви прийшли до приймальної комісії, щоб дізнатися про умови вступу до обраного вами навчального закладу. Як ви будете формулювати свої питання членам приймальної комісії?
-Скажіть будь ласка, які професії є у вашому навчальному закладі?
- А чи не могли б ви мені дати перелік необхідних  для вступу документів?
- Чи можу я у вас отримати інформацію …..
- Підкажіть мені…..
- Доброго дня….
               Ви добре попрацювали, і я хочу провести з вами одну розважальну вправу «Рідкісна літера». Слайд 25   Необхідно 4 самих швидких та кмітливих добровольців. У вас у кожного є по 2 літери. До речі, коли ми переглядали цікаві факти про українську мову, там був факт про найрідкіснішу букву українського алфавіту – це літера Ф. Я зачитую визначення слів, ви їх відгадуєте та складаєте слова, кожне слово буде з літерою Ф. При цьому поводитися один з одним необхідно винятково ввічливо.
1Фара -  . електричний ліхтар із рефлектором на передній частині автомобіля, трактора, локомотива тощо для освітлення дороги.
2 Факт -дійсна, не вигадана подія, дійсне явище; те, що сталося, відбулося насправді. 3Арфа- щипковий музичний інструмент, що має форму трикутної рами з натягнутими на ній струнами.
4 Фторхімічний елемент — газ блідо-жовтого кольору з різким запахом; токсичний, руйнівно діє на велику кількість речовин. Пападаючи в дихальні шляхи, на слизові оболонки і шкіру, препарат  подразнює їх. У таблиці Менделєєва очолює групу галогенів ..
5 Торф-  горюча корисна копалина, що утворюється в процесі природного відмирання і неповного розпаду болотяних рослин в умовах надлишкового зволоження і утрудненого доступу повітря.
 6.Скіф- степові племена, які населяли південну частину території сучасної України в І тисячолітті до н. е. — на початку І тисячоліття н. е. По Україні проходив шлях …… і сарматів.
7.Софа - м'який широкий диван з поручнями і низькою  спинкою.

РЕФЛЕКСІЯ «ЧАРІВНИЙ КЛУБОК» Слайд26    Ви добре попрацювали. Тепер підведемо підсумки. Прошу всіх підійти до мене. У мене у руках клубок ниток. Ми з вами говорили, що слова дуже сильні, давайте зарядимо цю нитку позитивом, побажаймо один одному того, чого побажали б собі. І нехай ця нитка перекриє вихід всім образливим і лайливим словам та розв’яже ваше красномовство. Перший учень намотує собі на руку нитку, при цьому говорячи побажання своєму товаришеві та передає клубок іншому, і так по колу. Слайд27Ми згадували, що раніше люди лікувалися замовляннями. Давайте придумаємо замовляння , щоб негарні слова ви ніколи  не вживали.
 Як вночі сонця не видно,
 а вдень зірочок нема,
 так і лайка назавжди зникла.
А ваша мова, чиста,
 як вода в криниці, милозвучна ,
як пісня солов’я лилася з наших вуст.
Дякую всім за увагу!







Розробка уроку - самопідготовки

з української мови з теми


«Складносурядні речення.

 Тренувальні вправи»(9 клас)
                                                                                               Підготувала
вихователь 9-А
ЧумаченкоС.А.




Самопідготовка
Тема: Складносурядні речення. Тренувальні вправи.
Мета: закріпити знання учнів, отримані на уроках, розширити знання з теоретичних питань складносурядного речення та видів сполучників сурядності ; розвивати культуру усного й писемного мовлення, пізнавальні процеси; формувати свідоме ставлення до праці через формування звичок та умінь активної трудової діяльності; виховувати повагу до видатних діячів давньої української літератури та історії.
Корекційно-розвивальна спрямованість: розвиток уміння визначати види складних речень, знаходити та розрізняти складні речення з сурядним зв’язком.
Слайд1 Урок самопідготовки з української мови у 9 класі з теми “Складносурядне речення. Тренувальні вправи”
I.Організаційний етап
    1Створення санітарно-гігієнічних умов для виконання д/з.
    2 Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
    Слайд2 смайлики
    Учитель:Діти, зараз ми перевіримо вашу емоційну готовність до уроку самопідготовки. Виконаємо вправу "Мій настрій».
Перед ваим на партах є смайлики з різним виразами обличчя — настроями. Подивіться на них, прислухайтеся до себе. Які емоції, який у вас настрій? Знайдіть відповідний смайлик і покажіть його мені.
Сумний? Чому сумувати? Адже навколо вас стільки хороших людей і попереду у нас стільки цікавого!Секрет успіху в житті – бути завжди в гарному настрої, найголовніший крок до невдачі  – бути заручником свого поганого настрою .
Байдужий? Настрій – ніби дзеркало. Посміхайтеся, будьте доброзичливими, добрими і він неодмінно відповість вам тим же!
Веселий? Значить, вперед!Якщо вас відвідав гарний настрій, тримайте його і ніколи не відпускайте!
Слайд №3 “Крок до успіху” - девіз уроку.
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці із завданнями, будьте старанними і уважними.
Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати!

  1. Мотивація навчально — пізнавальної діяльності
1.Вправа “Філворд”.
Я пропоную нашу самопідготовку розпочати з цікавих розвивальних вправ. Сьогодні ядля вас підготувала філворд. Вам необхідно знайти вісім слів, та не просто знайти, а встановити між словами логічний зв'язок, обєднати однією темою та пояснити їх.
Відповідь:1 мислитель, “2Повісті 3минулих 4літ”, 5девять, 6листопад, 7літописець, 8чернець.

Слайд 4 з філвордом завдання:




м
и
м
д
е
т
г
і
л
ю
и
ж
п
о
в
і
с
т
і
м
с
є
а
ц
я
ь
л
т
т
и
л
а
о
л
т
а
д
б
о
н
и
р
т
ж
ь
я
й
ю
п
у
т
ч
е
р
н
е
ц
ь
и
л
е
т
п
ю
в
м
р
в
с
и
л
а
о
х
ц
й
ь
н
е
х
ь
г
б
р
л
і
т
і
ц
б
ю
у
ж
л
и
у
ь
й
ь
т
ф
л
и
с
т
о
п
а
д
ф

Слайд 5 з філвордом відповіді:

м
и
м
д
е
т
г
і
л
ю
и
ж
п
о
в
і
с
т
і
м
с
є
а
ц
я
ь
л
т
т
и
л
а
о
л
т
а
д
б
о
н
и
р
т
ж
ь
я
й
ю
п
у
т
ч
е
р
н
е
ц
ь
и
л
е
т
п
ю
в
м
р
в
с
и
л
а
о
х
ц
й
ь
н
е
х
ь
г
б
р
л
і
т
і
ц
б
ю
у
ж
л
и
у
ь
й
ь
т
ф
л
и
с
т
о
п
а
д
ф


Так, мова йде саме про Нестора -Літописця.У церковному календарі день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця припадає на 9 листопада. Цього дня вУкраїні, починаючи з 1997, відзначають День української писемності та мови.Ми з вами також активно готуємося до свята (Рябіч Руслан готується до участі у конкурсі “Поетичний струмок”, Петренко Ігор буде відповідальним за проведення музичних перерв, решта учнів будуть змагатися за звання “Найграмотніший” у написанні диктантів).
Слайд6: Нестор -Літописець
Слайд7: 9 листопада — День української писемності та мови.
ІІІ. Корекційно  - розвивальний етап. Виконання вправ на розвиток пізнавальних процесів, логічного мислення та інтелекту.
Розгадування ребусу.
Слайд 8: ребус ССР
ІІІ. Ознайомлення учнів з темою та завданнями уроку.
1.Повідомлення теми та завдань самопідготовки
Інтрактивна вправа “Мікрофон”
-Пригадайте останню тему, над якою ви працювали на уроках української мови.(Складносурядне речення)
-Які моменти ще потребують допрацювання, повторення, закріплення? (відповіді учнів) Отож, сьогодні на самопідготовці ми з вами повторимо і закріпимо  знання про будову ССР, сполучники сурядності. До роботи!
    2.Повідомлення д/з
    Слайд 9 з номером домашнього завдання
    3. Повторення правил з теми ССР (диференційна робота)
Два учня з достатнім рівнем знань працюють з картками (інд. завдання), решта відповідає на питання “Чарівної скриньки” - питання учні зачитують самостійно та передають хід іншому, при цьому ввічливо звертаючись до того, кому передають хід. Інтерактивний метод “Мозковий штурм”
Слайд 10: скринька
1.Як називалися перші рукописні книги?2. Як створювалися перші рукописні книги?
3. Хто був автором перших рукописних книжок?
4. Який літопис є найдавніш
им в Україні? 5. Автором «Повісті минулих літ» є ченець Київо-Печерського монастиря
6. Коли в Україні вшановують пам'ять Нестора - Літиписця7. 9 листопада українці відзначають свято – це День …
8.Вигляд якого князя увічнений на сучасній грошовій купюрі номіналом одна гривня?
9.Вигляд якого князя увічнений на сучасній грошовій купюрі номіналом дві гривні? 10.Які є речення за будовою? 
11. У чому особливість складних речень? 
12. Як оформляються смислові зв’язки між частинами складного речення? 
13. Які види складних речень ви знаєте?
14.Які можна поставити питання у ССР від однієї частини до іншої?
15.ССР називають складне речення ....
16.Сполучники сурядності єднальні - ......
17.Сполучники сурядності — протиставні .....
18.Сполучники сурядності розділові- ......
Індивідуальні завдання
Слайд 11: індивідуальні завдання
Учні працюють біля дошки
1.Утворити 2 складносурядні речення, використовуючи подані пари іменників. квіти — свято, школа — учні
2.Лінгвістична гра”Плетінка” знайти відповідники. Свою думку обгрунтувати.
1. 9 листопада — День української писемності і мови, але це одне з наймолодших державних свят.
а)Безсполучникове речення.
2. Від часу винайдення писемності фактично розпочався період документальної історії людства, і це дало можливість передавати інформацію на відстані і закріпити її у часі.
б) Просте речення.
3. Від покоління до покоління, в часи розквіту й падіння передавали нам пращури мовний скарб.
в) Частини складносурядного речення поєднані єднальними сполучниками.
4. Традиційно в День української писемності та мови проводиться багато урочистосей: покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова.
г) Частини складносурядного речення поєднані протиставним сполучником.
3.Перевірка правильності виконання завдань.
4.Корекційна вправа “Пазл”. Поєднати відповідники. Знайти продовження висловів у другому стовпчику. Визначити смислові зв’язки між частинами складносурядних речень. Свою відповідь обгрунтувати.
Слайд 12 Пазл
1. Насміхався кулик з болота
і сам помудрішаєш
2. Розумний любить учиться
а друг старий
3. Учи другого
а розум до кінця
4. Краса до вінця
та й сам туди заліз
5. Кожух ліпше новий
а дурний любить іншого вчити
6. Вчися змолоду
- то не зазнаєш на старість голоду.
5.Фізкультхвилинка  з метою зняття втоми, розвитку м’язів тулуба
Слайд 13 на фізкультхвилинку
Встаньте, діти, потягніться!
Один одному всміхніться
Руки вбоки - догори,
Головою навкруги.
Вліво — вправо поверніться
Землі - матінці вклоніться
За щасливий день і час
Що настав тепер для нас!
Знов до сонця потягніться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте-
І за парти тихо сядьте.
Будем вчити ми, писати,
І девіз свій пам'ятати!
Дружно й плідно працювати!

Я для вас підготувала ще одне незвичайне завдання. Оскільки ми звами говоримо сьогодні про свято української мови, то, звичайно, не можна не сказати про Нестора — Літописця. Пропоную до вашої уваги невеличкий відеоролик, уважно перегляньте його. Вашим завданням буде переказати його зміст, використовуючи ССР.
Перегляд ВІДЕО , учні самостійно складають складносурядні речення.
III.Етап виконання самостійний роботи.
 1.Читання умови домашнього завдання.
2.Самостійне виконання завдання в зошитах.
3.Індивідуальна допомога учням, що потребують уваги.
4.Колективне обговорення результатів виконання роботи.
Контролюючий етап.1.
1.Самоперевірка виконання вправи.
2Індивідуальна перевірка виконання домашнього завдання учнів, які потребують уваги.
3.Фронтальна перевірка виконання завдання в зошитах.
Лінгвістична бесіда
Чи потрібні нам ССР? Навіщо? Чи можна без них обійтися? (Так, потрібні. Вони збагачують наше мовлення, роблять його повним, образнішим, змістовнішим. Обійтися без ССР можна, але мовлення від цього багато втратить)

Додаткові завдання
Встановіть, за яким принципом вишикуваний ряд чисел
8 2 9 0 1 5 7 3 4 6
Мовні загадки — жарти
1.Яке слово об’єднує 33 букви? (Алфавіт)
2.В небі одна, у землі нема, а у баби іх дві. (Буква Б)
3.Які сто приголосних звуків можуть зупинити рух автомобілів? (Сто-п.
4.Як написати слово «робота» п’ятьма літерами? (Праця) Чотирма? (Труд)
5.Яке слово просить повірити, що це воно? (Явір)
6.Що належить вам, але інші користуються ним частіше? (Ім’я)
7.Як написати одним словом «мати, батько, син, дочка»? (Сім’я)
8.Яким прикметником можна назвати білу хустку, намочену в Чорному морі? (Мокра)
9.Чи на одну професію вказують слова «машиніст» і «машиністка»? (Ні. Машиніст керує потягом, машиністка друкує).
10.Назви скількох букв починаються з е? (Шести: л; м;н;р; с; ф - ел, ем, ен, ер, ес, еф.) 
Гра "Незвичайна математика".
Скрізь — різь + ЛАД + но + СУРА - а + ЯД + жене — ЖЕ
Річ — і + е + каченя — ка + н

Рефлексія.
-Чи сподобався урок самопідготовки?
-Що було цікавим? (Відповіді формулюйте складносурядними реченням)
-Чого навчилися?
- Над чим треба попрацювати?
-Свої знання з теми я б оцінив на …
Наша спільна робота була плідною. Ми сьогодні зробили великий крок до вашого завтрашнього успіху. Ви добре відповідали і уважно слухали, сумлінно виконували усі завдання, тож сподіваюсь, завтра на уроці ви отримаєте гарні оцінки.
Дякую за співпрацю, та завершити наш урок хочу такими словами: “Нема нічого, що не долалось би працею!






Розробка уроку самопідготовки
з української літератури  з теми
 «Творчість Т.Г. Шевченка»
у 9 класі
Підготувала вихователь
                                                                                С.А.Чумаченко               


Відкрита самопідготовка з української літератури у 9-А класі
Мета: закріпити та поглибити  знання учнів про літературну діяльність Т.Г. Шевченка отримані на уроках, шляхом виконання домашнього завдання;  сприяти кращому засвоєнню навчального матеріалу; розвивати  навички учнів самостійно виконувати домашні завдання, розвивати  зорову та слухову пам’ять, увагу, уяву, логічне мислення, зв’язне мовлення,  вміння аналізувати та робити висновки; виховувати  самостійність, охайність, дисциплінованість.
 Українська література
Тема: Творчість Т.Г. Шевченка
 I.Організаційний етап.
1. Створення санітарно-гігієнічних умов для виконання д/з
2. Забезпечення емоційної готовності  учнів до уроку. Слайд 1
Рада вітати  шановних гостей нашого уроку та вас, дорогі учні. Ми починаємо урок, а на уроці нас чекає незвичайний матеріал. Подібне ми вже робили тому, ви з цим завданням легко впораєтесь. Спробуємо закріпити успіх. Пропоную провести сеанс  самоналаштовування. Сядьте зручно, покладіть руки долонями догори, зробіть глибокий вдих носом та довгий видих через рот. Закрийте очі та повторюйте за мною:
 Я- особистість творча,
Я  - думаю,
Я - аналізую,
Я - висловлюю свої судження,
Я -  хочу знати.
Слайд Акровірш
Ми
Уважні!
Розумні!
Організовані!
Кмітливі!  
Я вам бажаю лише позитивної енергетики, емоцій та оптимістичного настрою.
 II. Мотивація навчальної   діяльності  майбутнього уроку:
Я знайшла формулу ідеального уроку. Щоб отримати знання, нам знадобляться увага, організованість, взаємодопомога, спілкування та наполеглива праця!
  +  О) • (В + С) • Р = З,
де у — увага, о — організованість, з — взаємодопомога, с — спілкування, р — робота, з — знання.
Вправа «Дешифровщик», з метою розвитку  зорової уваги, логічного мислення.   
Пропоную вашій увазі  філворд, у якому зашифрована одна фраза. Знайдіть її.
















щ
е
т
р
е
т
і




















п
і
в
н
і
н
е
с
п
і
в
а
л
и



н
і
х
т
о

н
і
г
д
е














н
е
г
о
м
о
н
і
в

с
и
ч
і





















в
г
а
ю



п
е
р
е
к
л
и
к
а
л
и
с
ь






т
а
я
с
е
н



р
а
з
у
р
а
з
с
к
р
и
п
і
в


Із якого твору ця цитата? Хто автор?
Кому належать ці слова? Чи можете визначити з якого твору?
ІІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку.
Повідомлення теми, мети самопідготовки
Сьогодні ми закріпимо вивчені на уроках літератури знання про життєвий і творчий шлях Т.Г. Шевченка, знайдемо спільне та відмінне у баладах «Причинна» та «Лілея».
 Повідомлення д/з    Знайти спільне та відмінне у баладах
Актуалізація опорних знань
Про Шевченка написано і сказано дуже багато, але все ж  таки я знайшла факти , які маловідомі загалу. Пропоную вашій увазі презентацію.
Презентація
1 Дата народження — середа 09 березня 1814 р.
Знак зодіаку — РИБИ.  
Дата смерті — неділя 10 березня 1861 р.
 Зріст Тараса Шевченка — 1,64 м
 На момент смерті було — 47 років.
 24 роки Тарас був кріпаком,
11 років перебував під слідством, на військовій службі, у засланні,
і лише 12 років життя був відносно вільною людиною!

2. Тарас Шевченко був відомим модником, любив дорогий одяг і дуже легко витрачав на нього гроші. Коли Шевченка заарештували, на ньому був фрак, а сам він – чисто виголений і мав вигляд, ніби збирається на свято.


3. Дослідники творчості Шевченка стверджують, що він за життя намалював 1300 картин, портретів, малюнків, офортів, ескізів тощо, з яких дійшли до нас близько 800 робіт
4. І письменник, і художник, і співак
Пантелеймон Куліш залишив спогад про успіх співака-самородка, згадуючи про власне весілля, де Тарас був за старшого боярина. Куліш пригадував, що на весіллі гостей були повні кімнати, як водиться, присутні розважалися, гучно розмовляли, і тут старший боярин… заспівав. Усі присутні, почувши голос знаного поета, змовкли.
Стояла така тиша – ніби в залі залишився тільки сам співак. Він виконував пісню за піснею. Тільки закінчував виконання, гості зразу жваво просили співати ще і ще. Куліш висловився, що такого рівного тому співу він ні разу не чув. Кульмінацією вечора став спів на два голоси з талановитою нареченою – Олександрою Білозерською. Після чудового дуету в присутніх з’явилася ідея про відрядження Тараса Григоровича, як співака, для навчання за кордон.
На пам’ять про той вечір Олександра Михайлівна обдарувала поета різними цінними подарунками. Вона просила Тараса Григоровича за її статки поїхати до Італії на навчання. Пантелеймон Куліш усіляко підтримував наміри нареченої і настирно просив Шевченка прийняти коштовності на відрядження до Риму. Тарас Григорович щиро дякував подружжю Кулішів, але відмовився від їхньої щедрої допомоги. Бажав присвятити свою працю і надалі поетичній діяльності та живопису.
6. Весна – особливий період для Шевченка, адже всі найголовніші події сталися саме в цей період його життя. 9 березня він народився. 25 квітня 1838 року став вільним від кріпацтва. 26 квітня 1840 світ вперше побачив «Кобзаря». 5 квітня поета заарештували, а 7 квітня 1857 року він отримав звістку про волю



7.До речі, спочатку в метриці Тараса було зазначено лише ім'я його матері – Агафія. Майже відразу після пологів кріпачка померла, і в документах дитини з'явилися вже зовсім інші записи, за якими його батьком був вказаний кріпак Григорій Іванович Шевченко. Але цікавий такий факт: перед самим народженням дитини Григорій з дружиною переїхали в село Кирилівка, а коли Тарасу виповнилось два роки, сім'я знову повернулася в село Моринці. Загадкове переміщення сім'ї Шевченка можна пояснити просто: так була збережена таємниця зв'язку пана з кріпачкою.

8.З відомим українським вченим Михайлом Максимовичем Шевченка поєднували вельми дружні стосунки. Під час гостювання у Москві, Тарас познайомився з молодою дружиною вченого – Марією. Між ними зав’язалися теплі дружні стосунки, вони багато листувалися, Марія обіцяла посприяти у пошуках нареченої для Тараса. Але деякі дослідники біографії Кобзаря певні, що стосунки Марії та Тараса були ну дуже близькими, бо через дев’ять місяців після відвідин Тарасом родини Максимовичей у подружжя народився син. А до того дітей у них не було.

9.Полтавська дослідниця біографії Шевченка Рената Смірнова стверджує, що у Шевченка народилася  донька   Катерина від графині  Анастасії Толстой. Щоб частіше бачитися із донькою, Т.Г. почав давати їй уроки малювання. У подальшому Катерина стала відомою художницею Катерина Юнге.

 Індивідуальні  різнорівневі завдання:
1.Дати визначення поняття балада, навести приклад балади.
2.Факт із біографії Шевченка, який мені найбільше запам’ятався.
Інтерактивний прийом «Мозковий штурм»
1.Шевченко народився….9 БЕРЕЗНЯ 1814 р Моринці
2.Шевченко навчався….. у дяка, у якого був наймитом
3.Був наймитом у пана …….Енгельгардта, кухарчук, потім віддали вчитися живопису до Вільно
4.Змалку почав захоплюватися …… малювання
5.Викупили із кріпацтва …… у 24 роки Карл Брюлов та Василь Жуковський 1838
6.Перший «Кобзар» вийшов у ……Першу збірку своїх поетичних творів видав 1840 під назвою «Кобзар».

7.Навчався у Академії…..мистецтв у Петербурзі
8.Був арештований ….Заарештували 5 квітня 1847, відправили до Петербурга й ув’язнили в казематі. Заслали в солдати до Оренбурга. Деяке полегшення становища Шевченка настало навесні 1848 унаслідок включення його до складу Аральської експедиції. У квітні 1850 Шевченка вдруге заарештовано і, після піврічного ув’язнення, запроторено в Новопетровський береговий форт.

11.Найвідоміший твір ….
Так, «Заповіт» перекладено більш ніж ста мовами. Пропоную вашій увазі «Заповіт» у сучасній музичній обробці.
Відео.
Переходимо безпосередньо до виконання д/з
  «Причинна» та «Лілея»
Проведення тестового опитування за програмовими творами Т. Шевченка     «Лілея».

1. У панських палатах Лілею вітали і називали:
а) святою квіткою; б) цвітом краси і духмяності; в) королівною; д) царівною.
2. «Братиком» у баладі, якому героїня розповідає про трагедію
власного життя, є
: а) могутній дуб; б) королевий цвіт;  в) розкішний бузок;
г) місячний промінь.
3. Мати героїні до пана виявляла:
а) ненависть і презирство б) повагу і чемність; в) стриманість і байдужість;
г) полум’яну любов і щирість.
4. Якої шкоди завдали люди багатію, коли той «поїхав десь да
леко»? Вони йому:

к) припинили сплачувати податки і постійно грабувати його
маєток;
л) спалили будинок; м) покалічили худобу.
н) знищили озимину на панських землях;

5. Як познущалися селяни з панської сироти? Вони:
а) над нею вчинили самосуд;
б) зацькували її прокльонами;
в) примусили привселюдно вибачатися;
г) ледве не втопили дівчину в річці.
6. Селянські дівчата називали героїню:
а) Снігоцвітом.б) Білосніжкою; в) Сніжним сяйвом; г) Біляночкою;
7. З яким питанням наприкінці твору звернулася квітка до «братика»?
н) «Для чого мені веселити людей, які завдали мені багато
шкоди?»;
о) «Чи маю я право бути пошанованою після стількох прини
жень і знущань?»;
п) «Чому милосердний, святий Боже, не захистив мене і мою
матінку?»;
р) «Як мені жити далі, залишившись самою-самісенькою си
ротою?».
8. Як реагував Королевий цвіт на розповідь Лілеї про свої страж
дання?

ц) плакав і співчував сестрі;
ч) схилив свою головоньку до личенька квітки;

ш) не виявляв будь-яких емоцій; щ) цілував їй рученьки.

«Причинна»
1. Через що русалки були небезпечними для людей? Бо ці істоти
могли їх:

п) оповити марою; р) налякати;
с) перетворити молодь на старців;
т) залоскотати до смерті.
2. Для чого дівчина звернулася до ворожки?
к) Намагалася протистояти русалкам;
л) хотіла бути причинною;
м) щоб швидше дочекатися милого;
н) прагнула помститися людям, що ображали її.
3. «За що ж ти караєш її молоду?» — з цим питанням зверта
ється автор у творі до:

н) ворожки; о) матінки-русалки; п) чорнобрового молодця; р) Бога.
4. Дівчина «сумує, воркує, білим світом нудить», наче: ж) ластівка; з) синичка; и) голубка; і) солов’їха.
5. З якої причини, на думку героїні балади, досі не повернувся її коханий?
а) бо, може, іншу покохав;
б) Він вирішив присвятити все своє життя військовій службі;
в) через чари ворожки;
г) у зв’язку з важкою хворобою..
6. Міфічні істоти вилізали вночі з Дніпра не берег, щоб:
а) погрітися під місячним сяйвом;б) згадати своє життя, коли вони були людьми;
в) зустрітися з ворожкою; г) побачити і залоскотати козака.
7. Русалки знову поверталися до води, коли:
м) загавкав собака; н) піднявся вітер і розпочався дощ;
о) закукурікали півні; п) закувала зозуленька.
8. Який ворог українців «ходив, де чорніє гай над водою»?
к) Татари; л) половці; м) печеніги; н) ляхи.
РОМАНТИЧНА БАЛАДА

1.Жанр  балада –ліро-епічна пісня з напруженим динамічним сюжетом, гострим конфліктом і здебільшого трагічною розв’язкою.       
2. Дата написання. «П» 1837, «Л»1846.
3.Сюжет
4.Тема
5.Основна думка.
6.Особливості назви.
7.Реальне та фантастичне у баладі.
8.Роль пейзажних картин у баладі.
9.Доля головних героїв.

«Причинна»
«Лілея»
Жанр
Балада
Балада
Дата написання
1837
1846. Історія написання.
1846 р.— Т. Шевченко, перебуваючи в Києві, зблизився з членами Кирило-Мефодіївського товариства і вступив до нього.
Гуртківці висували вимоги: скасувати кріпосне право, знищити поділ суспільства на стани, звільнити всі слов’янські народи від гніту самодержавства.
Це і спонукало митця написати твір, який протистояв би царській і поміщицькій владі, їх знущанню над простим людом.
Сюжет
Сюжет твору простий, дуже близький до народної творчості. Молода дівчина покохала козака, а той поїхав на чужину й довго не вертався. На її думку, хлопець загинув. Але героїня-сирота настільки сильно переживає цю розлуку й чекання, що стає «причинною», втрачає розум. Винними в цьому вважаються «злі люди» (ворожка, яка зачарувала дівчину, щоб та менше тужила. Дівчина, зачарована, уночі гуляє берегом Дніпра («Реве та стогне Дніпр широкий») і оплакує смерть свого коханого.
 Дівчина – ще в ранньому дитинстві переживає тяжку драму – смерть матері. Виростаючи в панському палаці, вона не задумується над тим, що є панською (позашлюбною) дитиною, отже буде автоматично відторгнута сільською громадою.
Ненавидячи злого пана,  громада мовчки зносить знущання, та коли кріпосник виїжджає за кордон. Весь гнів і ненависть виливає на його нешлюбну дитину.
Хоча дівчинка ще зовсім юна і ніякого аморального вчинку не зробила. Її остригають як покритку, плюють, знущаються, а в люті морози не пускають погрітися.
Ставши квіткою, вона прощає, але в той же час не може забути  цим людям того, що з нею зробили
Тема
Розповідь про вірне кохання, розлуку і трагічну смерть закоханих.
 У баладі народне вірування про  перетворення дівчини на квітку використано для викриття нелюдських учинків панів, тяжких умов кріпосницької дійсності.
Основна думка
Людина, яка здатна сильно й істинно проявляти кохання, відданість, вірність, приречена на трагічний кінець.
Шевченко оспівав красу людськоі душі, розкривши гостру проблему суспільної несправедливості, та зробив це в своєрідній романтичній манері.

Особливості назви
Причинна – та, кому пороблено ворожкою; сновида.
Лілея – квітка чистоти, невинності.
Реальне та фантастичне у баладі
Реальне у баладі поєднується з фантастикою фольклорною, народною міфологією, зокрема демонологією, переосмислюється народнопісенний сюжет про загибель дівчини, яка вмирає, не дочекавшись повернення коханого.
 Наявність фантастичного, народних звичаїв та повір’їв, пісень, мовних засобів фольклорної поетики.

Далі сюжет з реалістичного знов стає міфологічним.
 Дівчина померла зимою, бо ніхто не впустив її до хати, а навесні на тому місці виросла прекрасна квітка – біла Лілея-Снігоцвіт.
 І ось в цій подобі люди її полюбили, милувалися її красою, проте Лілея не може пробачити їм заподіяне.
Цим фантастичним відродженням Шевченко показує нам невмирущість живого та прекрасного.
 Через свою ненависть до пана люди довели до смерті його ні в чому не повинне дитя. Проте вона не вмерла, а перетворилася на прекрасну квітку та подарувала їм свою красу
Художні особливості балади
У сюжет твору майстерно вплетені психологізовані пейзажні картини. Природа наче ілюструє, відгукується на зміни настрою героїні балади. Із води виходять на місяці погрітись русалоньки — то нехрещені діти і дівчата. . Для зображення у творі явищ дійсності автор широко використав

народнопісенні засоби, зокрема епітети фольклорного походження: «синє море», «біле тіло», «козаченько молоденький», «біле личко», «гай темний», «Дніпро широкий», «чисте поле», «дуб кучерявий» та ін. Зустрічаються також фольклорного походження пестливі назви: «козаченько», «русалонька», «слізоньки», «дівчинонька» та порівняння: «з уст — ні пари», «кругом, як в усі, все мовчить». Все це свідчить про те, що поет широко і творчо використав скарби живої розмовної української мови.



Цей твір – неначе пісня. Він мелодійний та виразний. У ньому багато красивих фольклорних художніх засобів  - «І заплакала Лілея  Росою-сльозою...», «А  весною  процвіла  я  цвітом  при  долині, цвітом  білим, як  сніг, білим! аж гай звеселила». Мова Лілеї-дівчини ніжна та сумна, як її душа.

Доля головних героїв у баладі
Хто є головна героїня балади? Яким було її сирітське життя?
• Що спонукало дівчину звернутися до ворожки? Як ці відвідини вплинули на самопочуття героїні?
• Яких страждань і принижень зазнала дівчина від людей?
• Чому молодиця вірить у повернення коханого? Як це її характеризує?
• Чим пояснити бажання причинної влізти на дерево?
• Через що гине героїня? Чим можна було їй допомогти?
• Як сам автор ставиться до дівчини? Про що це свідчить?


• Чому пан, на ваш погляд, вимушений був раптово виїхати, залишивши своє майно, дівчину?
• Що сталося з панським будинком і сиротою? Чим пояснити агресивну поведінку народу? (Будинок спалили... / А мене, не знаю за що, / Убити — не вбили, / Тільки мої довгі коси / Остригли, накрили / Острижену ганчіркою / Та й ще реготались. / Жиди навіть нечистії / На мене плювали)
• Як ви розумієте фантастичний епізод, коли дівчина померла, а замість неї відродилася квітка — Лілея?
• Чим пояснити добродушне ставлення людей до Снігоцвіта?
• Чого не може вибачити квітка народу? Чи є це свідченням її жорстокості, ненависті?
• Як коханий квітки сприймав її горе?
• Чому Лілея виявилася невмирущою? Що цим хотів довести письменник?




 Знайди пару:
Не так серце любить, щоб з ким поділиться,
 Не так  воно хоче, як Бог нам дає;
Воно жить не хоче, не хоче журиться.
«Журись» - каже думка, жалю завдає.

1.     А дівчата заквітчались
І почали звати
Лілеєю – Снігоцвітом;
2.     І я процвітати
Стала в гаї, і в теплиці,
І в білих палатах.
1.     Лишенько з тобою!
Де ти в світі подінешся
З малим сиротою?
2.     Хто спитає, привітає
Без милого в світі?
Батько, мати – чужі люде,
Тяжко з ними жити!

Резервна вправа
 «Мікрофон»: хто ж винен у смерті молодят?
 «Мікрофон»: стисло вмотивуйте, чи можна ототожнити
смерть і воскресіння Лілеї й Ісуса Христа?
Що вам найбільше запам’яталося із сьогоднішнього уроку? 








Криворізька загальноосвітня школа – інтернат №1




Доповідь на тему: «Робота з сім’ями, які опинилися в СЖО»




Підготувала вихователь
Чумаченко С.А.






Кривий Ріг 2017









Робота з сім‘ями, які  опинилися в СЖО
За визначенням Закону України «Про соціальні послуги» складними визначаються такі життєві обставини, що об'єктивно порушують нормальну життєдіяльність особи, наслідки яких вона не може подолати самостійно (інвалідність, часткова втрата рухової активності у зв'язку із станом здоров'я, самотність, сирітство, безпритульність, відсутність житла або роботи, насильство, зневажливе ставлення та негативні стосунки в сім'ї, малозабезпеченість, психологічний чи психічний розлад, стихійне лихо, катастрофа тощо).
Важливу роль у соціалізації дитини, її гармонійному розвитку відіграє родина. Проте в Україні збільшується кількість сімей, які потрапили у складні життєві обставини. За визначенням, сім'я,  що  перебуває  у  складних  життєвих  обставинах,  –  це   сім'я,  яка втратила свої виховні можливості через виникнення таких  умов, що  порушують  нормальну  життєдіяльність  одного  або  кількох  членів  сім'ї, наслідки яких вони не можуть подолати самостійно. Такі сім'ї поділяються на три групи :
-  сім'ї,  у  яких  виникли  проблеми  через  матеріальні  труднощі,  а  саме: внаслідок  безробіття,  відсутності  житла,  необхідності  лікування  членів  родини.    Особливо  гостро  ця  проблема  постає  для багатодітних  сімей,  одиноких  матерів  (батьків),  у  сім'ях,  де  один з батьків втратив працездатність через хворобу, випускників інтернатних закладів, малозабезпечених родин;
-  сім'ї,  у  яких  виникли  складнощі  через  юридичні  проблеми,  а  саме: через необізнаність щодо своїх прав та обов’язків, брак коштів на відновлення  документів  (прописки,  свідоцтва  про  народження, оформлення аліментів) тощо;
 - сім'ї, в яких виникли психологічні проблеми. Наприклад, з приводу труднощів  перехідного віку дитини, при повторному шлюбі матері чи батька, у разі гіперконтролю з боку батьків, незадоволення потреби в спілкуванні,  насильства  з  боку одного з членів родини, бездоглядності дитини. 
До переліку  складних життєвих обставин відноситься:
-   жорстоке поводження з дитиною (недбале ставлення до дитини, її бездоглядність, в тому числі залишення дитини в небезпеці, насильство), насильство в сім’ї, експлуатація дитини, втягування її у жебрацтво або протиправну діяльність, заохочення дитини до споживання алкоголю, наркотичних речовин;
-   залишення дитини без батьківського піклування внаслідок розладу здоров'я батьків, осіб, які їх замінюють, направлення їх на довготривале стаціонарне лікування чи реабілітацію, зникнення батьків, осіб, які їх замінюють, без вісти, їхнє ув'язнення, постійна зміна проживання сім’ї, що призводить до погіршення стану здоров'я  дитини, смерть батьків;
-   проживання сім'ї у непридатних для життя умовах, тривалий конфлікт у родині;
-   прояви девіантної поведінки дитини (асоціальної,  кримінальної, аморальної, аутодеструктивної – суїцидальної);
-   перебування дитини в екстремальній життєвій ситуації (в зоні міжетнічних чи міжрелігійних конфліктів, аварій, катастроф, збройних конфліктів) тощо.
Жорстоке поводження – будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування однієї людини стосовно іншої, якщо ці дії порушують її конституційні права, свободи як людини та громадянина і наносять їй моральну травму, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю (стаття 1 Закону України «Про попередження насильства в сім'ї»).
Недбале ставлення до дитини передбачає таку поведінку батьків (осіб, які їх замінюють), яка призводить до свідомого або неусвідомленого незадоволення дорослими життєво важливих потреб дитини, пов’язаних з її виживанням, здоров’ям та повноцінним розвитком.
Бездоглядність – відсутність або недостатність контролю за поведінкою або заняттями дітей і підлітків, виховного впливу на них з боку батьків або осіб, які їх замінюють.
Поняття «педагогічна занедбаність» розглядається як відхилення від норми в моральній свідомості, поведінці та навчанні, зумовлені недоліками виховання у сім’ї, закладах освіти, але основна увага звертається на недостатній рівень вихованості дитини у сім’ї. 
Фізичне насильство над дитиною – дії із застосуванням фізичної сили стосовно дитини, направлені на спричинення їй фізичного страждання, що заборонені законом. Фізичне насильство в сім'ї передбачає умисне нанесення одним членом іншому побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести до смерті, порушення фізичного або психічного здоров'я, посягання на його честь і гідність.
Сексуальне насильство або розбещення – протиправне посягання однієї особи на статеву недоторканість іншої, дії сексуального характеру стосовно дитини, що проявляються як зґвалтування, сексуальні домагання, непристойні пропозиції, будь-які образливі дії сексуального характеру.
Психологічне насильство – вплив однієї особи (групи осіб) на психіку дитини, використовуючи словесні образи, погрози, переслідування, залякування, критику, маніпуляції, що може призвести до виникнення у дитини пригніченого або хронічного тривожного стану, затримки чи відставання психоемоційного, когнітивного, соціального та фізичного  розвитку тощо. 

Педагоги, медичний та господарський персонал закладу при виявленні ознак чи факторів, що можуть вказувати на складні життєві обставини або  ризики щодо їх виникнення стосовно дитини, передають керівнику інформацію про  дитину з метою планування подальших дій щодо її захисту. Працівники закладу освіти мають звертати увагу і на інші ознаки чи фактори, які є специфічними для конкретної ситуації та несуть можливу загрозу дитині.
У разі отримання інформації про сім'ю, яка має ознаки складних життєвих обставин,соціальний педагог здійснює такі заходи (залежно від ситуації):
-        оцінює ситуацію, потреби дитини на основі проведення бесіди з дитиною, її батьками, іншими особами, працівниками закладу, від яких надійшла інформація;
-        аналізує отриману інформацію щодо дитини та виділяє ймовірні ризики відповідно до переліку ознак та факторів;
-        координує діяльність тимчасової  команди індивідуальної підтримки дитини, яка формується керівником закладу;
-        веде журнал обліку повідомлень про виявлену дитину чи сім’ю з дитиною/дітьми, яка має ознаки складних життєвих обставин (Додаток 3);
-        проводить моніторинг ефективності заходів щодо усунення складних життєвих обставин, в яких опинилася дитина, результативності просвітницької та профілактичної роботи;
-        готує та направляє повідомлення про дитину, яка опинилася в складних життєвих обставинах , до відповідного підрозділу районної державної адміністрації.
Соціально-психологічна, соціально-педагогічна робота та соціально-правовий захист дітей, які потрапили в складні життєві обставини, здійснюється у закладах освіти відповідно до :
-Конвенції ООН про права дитини,
-Сімейного кодексу України,
- Законів України «Про охорону дитинства»,
-«Про освіту»,
-«Про загальну середню освіту»,
-«Про дошкільну освіту»,
-«Про позашкільну освіту»,
-«Про попередження насильства в сім’ї»,
- «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю»,
- «Про соціальні послуги»,
- «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні»,
- «Про органи і служби для дітей та спеціальні установи для дітей»,
-«Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»,
-«Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей»,
- доручення Кабінету міністрів України від 26.04.2011р. № 19632/1/1-11,
-доручення заступника голови обласної державної адміністрації від 13.05.2011р.№172/01 – 61/11
- заступника голови районної державної адміністрації від 02.06.2011р. № 02-30/2314/11.
Види робіт з проблемною сім’єю :
1.Діагностика сім'ї.
2.Консультування сім’ї.
3.Просвіта батьків.
4.Психокорекція внутрішньо сімейних стосунків.
5.Корекційно – розвивальна робота з учнями.
Наведемо детальну характеристику проблем, з якими стикається сім’я, яка опинилася в СЖО та види можливої допомоги.
Проблема сім’ї:
Сім’я, де зловживають алкоголем обидва, або один із батьків
Характеристика проблеми
1Діти важко переживають алкоголізм батьків.
2.Відчувають сором, страх, можуть приходити до школи невиспані, не підготовлені до занять, сторонитися однокласників, відчувати труднощі у спілкуванні. Часто мають неохайний вигляд.
3.Батьки не приділяють належної уваги дітям у зв’язку з іншими пріоритетами.
4.Батьки не готові нести відповідальність за своїх дітей.
5.Антисоціальний спосіб життя батьків негативно відображається на житті дітей.
Можливі види допомоги і підтримки:
1.Діагностична бесіда з батьками з метою з’ясування усвідомлення проблеми сім’єю та готовності прийняття допомоги і підтримки.
2.Спостереження за  дітьми (дитиною).
3.Консультації психолога з батьками та з дитиною, медична допомога.
4.Залучення дитини до системи додаткової освіти і виховання. За необхідністю, додаткова допомога дитині з боку вчителів.
5.Залучення здорового члена сім’ї і дитини  до занять у дитячо - батьківській групі.
6.Індивідуальна робота спеціаліста з кожним із батьків для зміненню стосунків у сім’ї. При асоціальній поведінці дитини (агресивність, депресивність і т.д.) обстежити її у дитячого психіатра.
Проблема сім’ї
Малозабезпечена сім’я
Характеристика проблеми
1.Батьки не мають достатньо коштів для утримання родини.
2.Діти часто приходять до школи голодними, відрізняються скромністю в одязі та не мають необхідного шкільного приладдя.
3. Зовні діти з таких сімей можуть мати синці під очима, блідий вигляд і т.д.
 Можливі види допомоги і підтримки:
 1.Діагностична бесіда з батьками з метою з’ясування усвідомлення проблеми сім’єю та готовності прийняття допомоги і підтримки.
2.Організація безкоштовного харчування для дитини, адресна гуманітарна допомога.
3.Корекційна робота психологів і соціальних робітників з батьками. Юридична консультація. Посилена увага з боку вчителів школи та лікарів. Організація допомоги та підтримки з боку зацікавлених організацій і суспільних структур.
4.Виявлення  інтересів і схильності дітей, залучення до гурткової роботи. Сприяння влаштуванню на роботу батькам.

Проблема сім’ї
Сім’я, що має дитину - інваліда
Характеристика проблеми
1.Психологічні проблеми у батьків. Недостатньо спілкування між батьками і дитиною. Батьки і дитина замкнуті у собі, пригнічені, дратівливі, бувають нервові зриви.
2.Недостатньо коштів для існування.
3.Дитина не отримує необхідного лікування, повноцінного харчування через брак коштів;  не має допоміжних засобів ( інвалідного візка, різних пристосувань тощо). Можливі види допомоги і підтримки:
1.Діагностична бесіда з батьками з метою з’ясування усвідомлення проблеми сім’єю та готовності прийняття допомоги і підтримки.
2.Консультація психолога для батьків, і за необхідності для дитини.
3.Медичне обстеження для дитини і батьків з метою подальшої реабілітації.
4.Надання необхідної медичної допомоги.
5.Надання гуманітарної допомоги. Соціальний патронаж сім’ї. Залучення батьків до суспільних організацій (спілка батьків дітей  - інвалідів тощо).
5. Організація дозвілля дитини – інваліда (відвідування волонтерами, керівниками гуртків і т.д.).
Проблема сім’ї
Сім’я з різко вираженими внутрішньо сімейними конфліктами, сім’ї схильні до застосування насилля, сім’ї  в стані розлучення чи після нього
Характеристика проблеми
1.Психологічні проблеми у батьків і дітей, брак спілкування. Відсутність близькості і розуміння у батьків і дітей
2.Дитина пригнічена, або навпаки гіперактивна, часто бувають нервові зриви.
3.Дитина може мати зовнішні ознаки насилля (синці, садна, понурий блідий вигляд). Часто такі діти бувають агресивними.
Можливі види допомоги і підтримки:
 1.Діагностична бесіда з батьками з метою з’ясування усвідомлення проблеми сім’єю та готовності прийняття допомоги і підтримки.
2.Медичне обстеження дитини і батьків з метою подальшої реабілітації.
3.Надання необхідної медичної допомоги.
4.Допомога в організації юридичної допомоги. Корекційна робота педагогів , психологів, соціальних педагогів з дітьми.
5.Залучення батьків і дітей до участі у психотерапевтичних груп допомоги та самодопомоги. Залучення дитини до занять за інтересами.
Алгоритм допомоги сім’ям, які знаходяться в СЖО
-Якщо сім’я характеризується недостатньою психолого – педагогічною грамотністю батьків. Можна сформулювати основні види  допомоги сім’ї і дітям, які виражаються у  спостереженні і консультації вчителя, психолога, соціального педагога; проведення семінарів, бесід на теми виховання; залучення дітей до гуртків, студій, центрів.
-Якщо в сім’ї відмічається насилля над дитиною, то у роботу з даною сім’єю залучаються вчителі, психологи, соціальні педагоги, юристи. Сім’ї надається психотерапевтична допомога, консультації вищеназваних спеціалістів; батьки залучаються до проведення семінарів, з ними проводяться бесіди про виховання у сім’ї.
- Якщо у сім’ї  один, або обидва батьки алкоголіки, то за даною родиною встановлюється спостереження і здійснюється соціально – педагогічний патронаж; спеціалістами здійснюється психіатрична, наркологічна допомога. З дитиною проводяться додаткові заняття для допомоги у навчанні.
- У неповній родині можливий варіант залучення найближчих родичів до виховання  дитини; залучення дитини до різних гуртків, секцій; проведення  батьківського лекторію з метою навчання одного з батьків навичкам виховання дитини за відсутності другого з батьків.
У будь-якому випадку необхідна координація дій всіх відомств і служб із захисту інтересів дітей.
Проблеми дітей і сімей залишаються актуальними та потребують постійного аналізу і системної роботи. Надання психолого – педагогічної допомоги дитині, яка  знаходиться у сім’ї СЖО, пов’язане в першу чергу з організацією роботи з даною категорією сім’ї. Необхідність тісної взаємодії на всіх етапах роботи з сім’єю і дитиною приведе до позитивного результату. При чому , чим ефективнішою буде робота з сім’єю на ранніх стадіях її неблагополуччя, тим менше буде виникати ситуацій з необхідністю відбирання дітей у батьків.
Надання соціально – педагогічної, психологічної допомоги і підтримки родині СЖО є важливою задачею всіх суб’єктів профілактики. Говорячи про профілактику, слід відмітити, що результативність цієї роботи залежить від того, наскільки вчасно і глибоко виявляються причини, які лежать в основі попадання сім’ї в СЖО.
Пам’ятка по роботі з сім’ями СЖО
1.Чітко і ясно визначте для себе, чого ви хочете від родини, дізнайтеся, що думає родина з цього приводу. Намагайтеся  упевнити її в тому, що ваші цілі – це , перш за все, їхні цілі.
2.Не беріть все на себе, дайте  родині самостійність. Не обов’язково контролювати  і оцінювати кожен їхній крок.
3.Не давайте кінцевих готових рецептів і рекомендацій. Не повчайте батьків, а показуйте можливі шляхи подолання труднощів, розбирайте правильні і хибні шляхи рішення , які ведуть до мети.
4.Вчитель, психолог повинні заохочувати успіхи , помічати навіть незначний ріст і досягнень дій родини.
Класний керівник, вихователь, куратор, керівник гуртка зобов’язаний щорічно інформувати кожну дитину щодо переліку її прав, викладених у Конвенції ООН про права дитини, а також ознайомити зі змістом статті 10 Закону України «Про охорону дитинства», у якій передбачено можливість  кожної дитини особисто звернутися до органу опіки та піклування, служби у справах дітей, інших уповноважених органів для захисту своїх прав.
При реалізації просвітницької роботи з батьками учнів або особами, які їх замінюють, особливу увагу необхідно звертати на інформування про права та потреби дітей, права та обов'язки батьків щодо дітей, особливості розвитку дітей, родинного виховання, неприпустимість жорстокого поводження з дітьми і насильства у сім’ї  (сутність, наслідки, відповідальність); формування толерантності, комунікативних умінь, навичок прийняття рішень, прогнозування, управління собою. Формами профілактичної роботи з батьками є лекторії, батьківські університети, батьківські збори, тренінги, соціальне інспектування сім'ї, школа батьківських почуттів, молодих батьків, індивідуальні та групові консультації тощо.






Управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради
Відділ освіти виконкому Металургійної районної у місті ради
Криворізька загальноосвітня школа-інтернат І - ІІ ступенів № 1

Доповідь на тему:
Національно-патріотичне виховання підлітків”
виконала вихователь
ЧумаченкоС.А


 Патріотичне виховання підлітків та юнаків: мета, завдання, принципи 
Сучасне розуміння патріотизму характеризується різноманітністю і неоднозначністю. Багато в чому воно пояснюється складною природою даного явища, багатим його змістом і розмаїттям форм прояву. Крім того, проблема патріотизму розглядається різними дослідниками в різних історичних, соціально-економічних і політичних умовах, залежно від особистої позиції, відношення до своєї Вітчизни, від використання різних сфер знань та інше. Майже повністю розкритий вміст даного поняття в монографії І.Е. Кравцова: «Патріотизм - це любов до своєї Вітчизни; до рідних місць ("землі батьків"), до рідної мови, до культури і традицій, до продуктів праці свого народу, до прогресивного суспільного і державного устрою. Патріотизм - це відданість своїй Батьківщині, готовність захищати її незалежності».
І.Ф. Харламов розглядає патріотизм як взаємопов'язану сукупність етичних відчуттів і рис поведінки, що включає любов до Батьківщини, активну працю на благо Батьківщини, проходження і збільшення трудових традицій народу, дбайливе ставлення до історичних пам'ятників і звичаїв рідної країни, любов до рідних місць, прагнення до зміцнення честі і гідності Батьківщини, готовність і вміння захищати її, військову хоробрість, мужність і самовідданість, братерство і дружбу народів, нетерпимість до расової і національної неприязні, пошану звичаїв і культури інших країн і народів, прагнення до співпраці з ними [19]. Т.З. Мапкорська, відносячи патріотизм до етичних якостей, включає в нього любов до Вітчизни, готовність до її захисту, нерозривний зв'язок з інтернаціоналізмом, нетерпимість до будь-яких проявів націоналізму, любов до народної культури, знання національних традицій, національну гідність, гордість і честь, що знаходить своє втілення в громадянськості [8]. Виховання є механізмом взаємодії між поколіннями, що забезпечує входження підростаючих поколінь в життя суспільства, становлення їх активними суб'єктами конкретного історичного процесу. У різних історичних епохах, залежно від соціально-економічних умов життя суспільства і пануючої в нім ідеології у виховання вкладали різні аспекти. 
Великий вплив на патріотичне виховання мала козацька педагогікаУкраїнці єдина у світі козацька націяКозацтво є дисциплінованою організацією самого українського народу, споконвічною формою його самоорганізації і самозахисту в лихоліття на засадах стародавнього Звичаю - Волі як відкристалізованого етнічного розуму. У козацькі часи нашому народові були приманними високий рівень шляхетності, моральності, духовності, доблесті і звитяги, знання і бездоганне дотримання національних традицій і звичаїв. У козацькій державі не було такого ганебного явища як бездомні діти. Виховувати в людині патріота своєї Батьківщини, любов до рідного краю, любов до своєї України варто починати з раннього дитинства. 
Я.А. Коменський відзначав, що одним з головних напрямів виховання повинне бути виховання у дитини прагнення надавати користь своїми діями можливо більшому числу людей. У "Великій дидактиці" він писав : "Лише б тоді настав щасливий стан в справах приватних і суспільних, якби всі прониклися бажанням діяти на користь загального благополуччя".
У вітчизняній школі завжди приділялася велика увага вихованню у підростаючих поколінь етичних якостей особи, колективізму, громадськості, любові до своєї Батьківщини, шанобливого ставлення до історії своєї країни, до геральдики, до свого народу. При цьому велику роль у вихованні патріотичних відчуттів грали засоби масової інформації: радіо, високохудожні вітчизняні кінофільми, театр, художня літератураПедагогічні дослідження з проблеми патріотичного виховання радянського періоду чисельні і різноманітні. У них розкриваються як теоретико-методологічні аспекти (суть поняття "патріотизм", його характеристики, шляхи і засоби формування та ін.), так і прикладні (різні напрями патріотичного виховання: військово-патріотичне, виховання на трудових і бойових традиціях радянського народу, взаємозв'язок патріотичного, естетичного, групового виховання що вивчаються у різному віці та ін.). А.С. Макаренко відзначав, що патріотизм виявляється не тільки в героїчних вчинках. Він вважав, що патріотизм проявляється у виконаній роботі людини, адже патріот завжди буде прагнути працювати для розвитку рідної країни. Особливе значення в дослідженні питань патріотичного виховання цього періоду мають роботи В.О. Сухомлинського, який вважав, що школа повинна виховувати у молоді прагнення до беззавітного служіння Батьківщині, до активної трудової і суспільної діяльності. Визначаючи радянський патріотизм як "благородну любов радянського народу до своєї Вітчизни". В.О. Сухомлинський підкреслював, що одним з головних виховних завдань школи є підготовка учнів до простої повсякденної праці, праці для суспільства як до патріотичної діяльності, причому сама діяльність дітей, що організовувалась педагогом з даною метою, являє рушійну силу формування особи громадянина, що росте. У своїх роботах В.О. Сухомлинський також указував і на складність у вихованні патріотизму, пояснюючи їх тим, що в повсякденному житті ми не зустрічаємося з мірою, за допомогою якої можна було б виявити цю "тяжко зрозумілу цінність" - патріотизм. Любов до Вітчизни стає силою духу тільки тоді, коли у людини відображені в свідомості образи, пов'язані з рідним краєм, мовою, коли з'являється відчуття гордості від того, що все це - твоя Батьківщина. 
Ідеологічною основою патріотичного виховання в сучасній школі є духовно-етичні цінності нації. Суть патріотичного виховання в сучасних умовах може трактуватися як розвиток відчуття особи, патріотичної свідомості, заснованої на гуманістичних духовних цінностях свого народу. 
Так, ще недавно замість виховання колективізму почала впроваджуватися ідея виховання індивідуалізму, егоцентризму, замість виховання патріотизму почало пропагуватися виховання лжепатріотизму, неповажного відношення до вітчизняної історії, до свого народу. Це приводить до того, що поняття "патріотизм" і "патріот" набувають негативного відтінку. Л.Д. Кучма (другий Президент України) в одному з інтерв'ю з жалем відзначав, що слово "патріотизм" часом використовується в іронічному або навіть лайливому сенсі. Проте для більшості українців воно зберегло своє первинне, повністю позитивне значення. Це відчуття гордості за своєю Вітчизну, її історію. Це прагнення зробити свою країну кращою, багатшою, міцнішою, щасливішою... втративши патріотизм, пов'язані з національну гордість і гідність, ми втратимо себе як народ, здатний на великі звершення" [ Здійснення патріотичного виховання ґрунтується на сукупності принципів, які відображають загальні закономірності і принципи виховного процесу і специфіку патріотичного виховання молодших школярів в загальноосвітній школі. До їх числа відносяться:
- обумовленість патріотичного виховання розвитком суспільства і подіями, що відбуваються в ньому;
-обумовленість змісту, форм і методів, засобів і 
прийомів патріотичного виховання віковими і індивідуальними особливостями учнів;
-
діалектична єдність і органічний зв'язок між учбовим матеріалом і змістом позакласних і позашкільних заходів;
-інтеграція патріотичного виховання з іншими напрямами виховної роботи;        
-спирання на нові концепції організації і 
здійснення учбово-виховного процесу і на нове розуміння основних педагогічних понять; 
  • спирання на позитивне в особі вихованця і створення сприятливої психологічної атмосфери в процесі педагогічної взаємодії: 
    -
    координація взаємодії школи, сім'ї і громадськості в системі патріотичного виховання. 
    Завдання і зміст патріотичного виховання витікають із структури поняття "патріотизм", а воно має далеко не однакове тлумачення в педагогічній літературі. Деякі вчені вважають необхідним розглядати патріотизм як сукупність відчуттів, принципів і якостей особистості. 
    Виховання патріотизму в середній школі має величезне значення, оскільки мова йде про долі сьогоднішнього і майбутнього поколінь, оскільки наші молоді сучасники повинні не тільки володіти належним об'ємом знань, але вони повинні стати зрілими духовно і інтелектуально. 
    Матеріалізм продовжує все більше панувати над суспільством і людиною, витісняючи найважливіші проблеми виховання, що приводить до життєвих суперечок. Звідси - гостра необхідність у вихованні патріотизму підлітків та юнаків в середній школі, яке на основі позакласної роботи, виховуватиме в молодому поколінні якості що у всі часи відрізняли український характер: доброта, відвертість, гідність, співчуття, благородство. 
    У психології інколи забувають про психологічні особливості юнаків, констатують тільки фонд наявних психологічних проявів. Звідси виникає безліч непорозумінь, помилок при використанні вчителем–наочником психологічних даних про учнів. От чому вчителеві потрібно творчо застосовувати знання про психологічні особливості підлітків та юнаків, враховувати їх при побудові педагогічного процесу. Інакше він може потрапити в скрутне становище, коли дані психології “не спрацьовують”, більш того, протидіють ситуації реальної поведінки учнів на заняттях іноземної мови. 
    Вікові психологічні особливості не догма, а тільки орієнтир для більш чіткої та суворої думки педагога про своїх учнів. Вікові психологічні особливості підлітків та юнаків залежать від попереднього психічного розвитку підлітків, від їх готовності до сприйняття виховних дій дорослих. 
    Приведемо тут найбільш типові показники вікових психологічних особливостей підлітків та юнаків, що зустрічаються: 
    -моторна активність; 
    - сенсорно-перцептивна активність (здатність і потреба в сенсорних нових враженнях, їх відтворенні, збереженні); 
    інтелектуально-вольова активність (інтелектуальна ініціативність, допитливість, інтерес до виявлення зв'язків, причинно-наслідкових відносин, об'єктивування і відтворення “важких” ситуацій, виділення себе і поля дії і так далі); 
    -мотивація і емоційно-виразна активність (соціальний діапазон життєвих мотивів, здатність їх до емоційно-виразного виявлення, “позначення ”, символізування, комбінаторики, заміщення); 
    -
    здібність (її міра) до включення всіх цих форм психічної активності в реальну соціальну діяльність, поведінку, спілкування в ім'я їх ефективної побудови, регулювання і соціальної оцінки. 
    Перші чотири показники зароджуються і природно виявляються в “самодіяльності ” дітей цього віку. Останній показник є найбільш складним, інтегральним. Він визначає в психологічному сенсі позицію підлітка та юнака вже як дорослого, діяльність якого характеризується всіма основними рисами суспільно-корисної діяльності. Виховання цієї здатності через негативну оцінку, осудження веде до порушення спадковості з попереднім психічним розвитком. Навпаки, виховання здібності до цільової регуляції діяльності через заохочення, позитивну оцінку успіхів підлітків та юнаків зберігає багатство попередніх досягнень психічного розвитку молодших школярів. Дії відповідно до необхідного результату формують у підлітків та юнаків такі якості, стійкість поведінки, здібність до мобілізації, до дії з урахуванням чинника часу, до регуляції своїх станів відповідно до результату, що досягається. Школа покликана піклуватися про формування психології дитини, у вихованні її у дусі терпимості і братської любові до людей, школа зобов'язана навчити молодих людей умінню розрізняти добро і зло. Патріотичне виховання повинне гармонійно поєднуватися із залученням учнів до кращих досягнень світової цивілізації. Дана система повинна сприяти виробленню патріотичного мислення, прихильності до своєї національної спадщині і усвідомленню його ролі і місця в світовому духовному розвитку, також пошані і відвертості до всіх інших систем і традицій. Тільки глибока і усвідомлена любов до своєї спадщини спонукає людину з повагою відноситися до почуттів інших, бути не байдужим до трагедій Вітчизни і народу. 
    Багато методистів вважають, що головним методологічним принципом патріотичного виховання має бути пізнання і усвідомлення учнями своєї Малої Батьківщини. Патріотичне виховання учнів починається з пізнання Малої Батьківщини, з пізнання запахів пряних степових трав, таємничого диханняморських глибин, співу жайворонка в піднебессі. І як не пригадати тут слова Віталія Закруткіна (педагога-новатора професора з Челябінського педагогічного університету):  Завдання вчителів, що мають бути впровадженні через дану програму 
    Підняти на належний рівень культ Батька і Матері, Бабусі і Дідуся, Роду і Народу, наголосити, що в Україні діти завжди зверталися до батьків тільки на ВИ. Шляхом бесіди, зустрічей з батьками виховувати в дітей поняття, що Батько – захисник сім’ї, роду, творець історії, державності. Використовуючи козацький фольклор, де батько для дитини високий і незаперечний взірець стійкості, мужності і відваги, виховувати в дітей на конкретних прикладах поняття рівноправності в сім’ї чоловіка і жінки, прищеплювати любов і повагу до матері, як берегині роду свого. Обов’язково вивчити свій родовід, чим уславлений рід, його таланти, звичаї. Можливе проведення родинних свят :“З бабусиної скрині”, “Роде наш красний” та ін. Ознайомити дітей з найпоширенішими молитвами Православної церкви. Покрова Пресвятої Богородиці – найвизначніше свято запорозьких козаків. Розвивати духовність на основі національних свят і участі в них дітей – козачат, джур козацьких і молодих козаків.. 
    Шляхом бесід, розповідей, екскурсій до музеїв, походів виховувати кращі риси козаків: вірність і відданість аж до самозабуття Вітчизні, Матері, Народу; незламної дружби, нехтування небезпекою; відстоювання своєї волі, свободи народу. 
    На основі конкретних прикладів з життя козаків спонукати дітей до прагнення розвивати в собі багатирську силу і дух, міцний фізичний гарт. Проводити загартовування організму (загартовувати організм): плавання (і під водою з очеретиною), обмивання холодною водою, влітку спання просто неба; вивчення елементів народної медицини та можливість застосовування її на практиці (лікуванням народним методом кашлю, нежитю, кровотечі, неглибокої рани, укусу змії тощо). Вивчення і практичне відновлення народних ігор та забав, де мірялися силою, опанування мистецтвом верхової їзди та єдиноборства. “Гопак”, як один із найпоширеніших видів єдиноборства покликаний піднести бойовитість духу, віру в свої сили, порив до життя, зокрема прийоми “повзунці”, “голубці”, “тинки”, “пістоль”, “розніжка”, “шулик”, і забезпечити фізичний розвиток і загартування тіла.Знайомство і вивчення основних форм боротьби козаків “гойдак” (розвідники пластуни), “спас” (оборонний характер), навкулачки, на ременях, на палицях. Проведення в ігровій формі ранків “Котилася торба”, де знайомити учнів з найкращими народними іграми. Організувати і регулярно проводити огляди якості військово-спортивного вишколу козаків в осередках, на першість населених пунктів, районів тощо. Вивчати природу рідного краю. Проводити піші, кінні та на технічних засобах міні походи по своїй місцевості з метою ознайомлення з цікавими, пов’язаними з історією запорозького (Українського) , козацтва, місцями. Готувати себе переборювати труднощі, оволодівати туристичною майстерністю. Проводити походи по району, області, Україні – місцях, пов’язаних з козацькою славою. Складати щоденники, вести нотатки, можливо літописи на основі зустрічей з цікавими людьми. Провести походи в природу: “До козацького кулішу”, де бажані козацькі забави, змагання з традиційних видів фізичної культури, а також пісні, танці, козацьке вогнище. Відновлювати традиційно український напрямок господарювання - конярство і кінний спорт, верхова їзда якого у далекому минулому започаткована нашими предками. Відновлювати і розвивати кінні туристичні маршрути в кожному регіоні України. 
    Дівчат сдід виховувати, як майбутніх жінок та матерів. Знайомство і розучування колискових пісень. Підготувати і провести ранок (вечір) “Пісня моя колискова”, “Бабусині казки”; зустрічі з місцевими цікавими жінками району, міста, села; збирання з їх розповідей цікавих матеріалів-оповідей, казок, легенд; “Нічого кращого не має, як тая мати молодая...” – збір матеріалів, вечори, ранки тощо. Вивчення українських народних пісень, що співають у рідному селі, районі, складання невеличких збірок “Пісні мого краю”. Знайомство дівчаток з найпоширенішими в Україні з давніх-давен рослинами – символами України: калиною, вербою, тополею, мальвами, соняхами. Відтворення в природі українського озеленення: вдома, біля школи, в парку, на вулиці, по можливості насадження алей над водою з оберег нашої духовної спадщини. Підготовка і проведення ранків (вечорів) “Тут земля мила, де мати родила”. Перейняти ту майстерність, якою володіють мама, бабуся і навчити подруг вишивати, гаптувати, плести. Шляхом гурткової роботи навчати дівчаток декоративно-ужитковій майстерності, аранжуванню, українській кулінарії, музичному та танцювальному мистецтву. Бажано створити клуби дівчаток “Господарочка”, де за спеціальними програмами передбачати можливість навчання дівчаток жіночої майстерності. Залучати до роботи з дівчатками народних умільців, майстрів своєї справи лозоплетіння, розпису, писанки тощо. Народна кулінарія, збирання певних рецептів народної кулінарії та приготування окремих забутих страв, випічки хліба тощо[14]. Знайомити дівчаток з секретами народної медицини, створити ділянки лікарських рослин в саду, в парку, біля школи, своєї оселі, збирати і здавати лікарські рослини, збирати легенди, казки про лікарські рослини та їх цілющі якості, що ростуть в місцевості, де проживають діти. Навчити за допомогою лікарських трав лікувати найпоширеніші захворювання, вміти надавати найпершу допомогу, по необхідності за допомогою лікарських трав. Проводити зустрічі з місцевими фітотерапевтами ( в народі – знахарками). Збирати рецепти народної медицини, по можливості створити рукописну книгу рецептів : “Бабуся радить”. 
    Патріотизм - це відчуття гордості своєю вітчизною, його історією, звершеннями. Це прагнення зробити свою країну красивіше, багатше, міцніше, щасливіше – в цьому національна гордість і гідність народу, згуртованого патріотичними відчуттями як суспільним цементом. Патріотизм як піднесене відчуття, незамінна цінність і джерело, найважливіший мотив соціальної значущої діяльності, найповніше виявляється в особі, соціальній групі, що досягла вищого рівня духовно-етичного і культурного розвитку. Дійсний, духовний в своїй основі патріотизм припускає безкорисливе, беззавітне аж до самопожертвування служіння Вітчизні. Здійснення патріотичного виховання ґрунтується на сукупності принципів, які відображають загальні закономірності і принципи виховного процесу і специфіку патріотичного виховання молодших школярів в загальноосвітній школі: 
    -
      обумовленість патріотичного виховання розвитком суспільства і подіями, що відбуваються в нім; 
    -
    обумовленість змісту, форм і методів, засобів і прийомів патріотичного виховання віковими і індивідуальними особливостями учнів; 
    -
    діалектична єдність і органічний зв'язок між учбовим матеріалом і змістом позакласних і позашкільних заходів; 
    -
    інтеграція патріотичного виховання з іншими напрямами виховної роботи;     
    -
    опора на нові концепції організації і здійснення учбово-виховного процесу і на нове розуміння основних педагогічних понять; 
    -
    опора на позитивне в осіб вихованця і створення сприятливої психологічної атмосфери в процесі педагогічної взаємодії; 
    -
    координація взаємодії школи, сім'ї і громадськості в системі патріотичного виховання. 
    Вікові психологічні особливості дітей молодшого шкільного віку сприяють формуванню патріотичних відчуттів саме в цьому віці: 
    -
    здатність і потреба в сенсорних нових враженнях, їх відтворенні, збереженні; 
    -
    інтелектуальна ініціативність, допитливість, подражательность; 
    -
    емоційно-виразна активність, вразливість, яскрава емоційна пам'ять, довірливість; 
    -
    здібність до включення всіх цих форм психічної активності в реальну соціальну діяльність, поведінку, спілкування в ім'я їх ефективної побудови, регулювання і соціальної оцінки. 
    Патріотичне виховання повинне гармонійно поєднуватися із залученням учнів до кращих досягнень світової цивілізації. Дана система повинна сприяти виробленню наступного мислення, прихильності своїй національній спадщині і усвідомленню його ролі і місця в світовому духовному розвитку, також пошані і відвертості до всіх інших систем і традицій. Тільки глибока і усвідомлена любов до своєї спадщини спонукає людину з повагою відноситися до відчуттів інших, бути нечутливим до трагедій вітчизни і народу. 




    СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
    1.                Апраксина О.А. Позакласна робота в школі, К., 
    Освіта 2007. – 130 с.
    2.                Арчажникова Л.Г. 
    Теорія і методика виховання. Програма для вищих педагогічних учбових закладів - Ужгород, 1991. 309.С.
    3.                Смирнов С.Д. 
    Педагогіка і психологія вищої освіти. — К.; Альма матер; 2004. — 271 с.
    4.                Губко О.Т., Руденко Ю.Д., Кузь В.Г. "Українська козацька педагогіка і духовність", Умань, 2005 .
    5.                 Грушевський М. “Ілюстрована історія 
    України”, видання Шкільної ради.
    6.                Гнатюк В.М. “Управління системою національного виховання учнів загальноосвітньої школи”, 
    Методичний посібник, “Оріяни”, Київ, 1998.
    7.                Дмітрієва Л.Г., Черноїваненко Н.М., Методика виховання в школі:Київ, 2000р. – 320 с.
    8.                Історичне краєзнавство / Під ред. М.Н. Матюшина. — М.,1980
    9.                Куберский И.Ю. Энциклопедия для педагога. Санкт – 
    Петербург, 1997- 576.с.
    10.           Кленов А.С. Я пізнаю світ: Дитяча енциклопедія. К.: 1999г с.864.
    11.           Ліхачев Б.Т. Педагогіка: курс лекцій. – К., Юрайт, 2001 – 607 с.
    12.           Міхайлова М.А. 
    Психологія підліткаЛьвів, 2003.-260.с.
    13.           “Мистецтво в школі 2006 № 2 С.11
    14.           Назаров Л. Пісенний фольклор,// 
    Народна творчість.1999. № 6 С.22. 2000 № 1 С.15.
    15.           
    Педагогічна енциклопедія. Т. 3. М.: Вид-во "Радянська енциклопедія". М.; 1996. — 879 с.
    16.           Програма шкільного курсу “Допризовна підготовка".
    17.           Рачина Б.С. Методичні рекомендації. 
    Харків, 2001.- 310.с.
    18.           Старікова К.Л. У витоків народної мудрості, Львів: Відділення пед. Суспільства 1994.-89.с.
    19.           Старікова К.Л. Народні обряди і 
    обрядова поезія, Львів: Відділення пед. Суспільства 1994.-150.с.





Управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради
Відділ освіти виконкому Металургійної районної у місті ради
Криворізька загальноосвітня школа-інтернат І - ІІ ступенів № 1


Доповідь на тему:”Педагогічний досвід Марії Монтессорі”
підготувала вихователь
ЧумаченкоС.А.


Сучасні реформи у сфері освіти України спрямовані, зокрема, на перехід до особистісно орієнтованої моделі, яка передбачає щонайповніше розкриття та всебічний розвиток особистості кожної дитини. Особливу увагу освітяни зосереджують на ранньому періоді розвитку дитини, коли формуються якості майбутньої дорослої людини. Запроваджуючи у практику принцип індивідуального підходу та методики раннього розвитку, педагоги-дошкільники дедалі частіше звертаються до спадщини Марії Монтессорі — лікаря, видатного педагога, яка розробила дієву особистісно орієнтовану методику розвитку дітей з раннього віку. Педагогіка Монтессорі — система педагогічного виховання, запропонована в першій половині XX століття італійським педагогом, ученим і мислителем Марією Монтессорі.

Марія Монтессорі розробила системну методику виховання та навчання дітей, яка базується на загальних педагогічних принципах та методах. Ця методика загально признана у всьому світі та інтернаціональна. Методика Монтессорі застосовується в педагогічній практиці більше 100 років та набула популярності практично майже у всіх країнах світу, крім Африки та Східної Європи.
У Монтессорі педагогіку вчителі приходять зі звичайних традиційних навчальних закладів але обов’язкове попереднє навчання у спеціальних центрах чи інститутах Монтессорі.
Ідеї педагогіки та філософії Марії Монтессорі базуються на філософських ідеях Жан Жака Руссо, Йохана Хенріка Песталоцці, Фрідріха Фребеля, які наголошували, що потенціал дитини може повністю розкритися тільки за умови свободи для дитини та любові до неї.
На відміну від попередників, М. Монтессорі розглядала дитинство не просто як сходинку на шляху зростання людини, вона була певна, що дитина ще до народження має певний внутрішній зародок, який вона називала духовним ембріоном і вірила, що тільки в процесі розвитку цей ембріон може розвинутися.
Для цього потрібні дві умови:
дитина та її розвиток залежать і знаходяться у постійному взаємозв'язку із навколишнім середовищем. У цьому середовищі однакову роль відіграють і люди, і речі, які оточують дитину.
дитині потрібна свобода.
Якщо одна з цих умов відсутня, то дитячий потенціал не розкривається повністю і зростання її як особистості може зупинитися.
Не шукайте парт їх немає. Є килимове покриття - можеш лежати. Є низький столик – можеш стояти на колінах. Сидіти теж можеш - є стіл і стільці.  Хочеш - стій, хочеш - ходи класом. Треба до туалету - йди. Хочеш перекусити - з’їж бутерброд. Здається що це хаос, аж ні як, це урок, який триває більше години.
У такій атмосфері дитина ніколи не буває приниженою її успіхи у навчанні, поведінку та працю ніколи не піддають порівнянню,  її не карають, але і не хвалять, а просто вчать вмінню самостійно і об’єктивно оцінювати себе, будувати стосунки з іншими і жити за правилами, обов’язковими для всіх.
Також Монтессорі довела, що кожна дитина має свої сензитивні періоди, коли віддає перевагу якомусь одному виду діяльності. Сензитивний період закінчується набуттям навички. Якщо дитину у сензитивному періоді утримують від виду обраної діяльності у взаємодії з навколишнім середовищем, то природний шлях здобуття тих чи інших знань або тієї чи іншої навички втрачається назавжди.
Мета дорослих - відстежити, коли починається сензитивний період для певного виду діяльності та допомогти дитині. Навколишнє середовище має! відповідати потребам дитини.
Вченими доведено (лікарями та педагогами), що ці сензитивні періоди співпадають із певними віковими категоріями у розвитку дітей, незалежно від національності,  місця народження і фінансового достатку, та дійсно знаходяться у постійному взаємозв’язку із  навколишнім середовищем.
Педагогіка Монтессорі підкреслює і розвиває потенційні здібності дитини, використовуючи спеціально розроблені навчальні матеріали, та ретельно підготоване середовище, приділяючи велику увагу незалежності дитини та її індивідуальним потребам.
Основа філософії — це переконання, що, надаючи дитині відповідну освіту і необхідну свободу, забезпечуючи її потреби та виховуючи в ній впевненість у власних силах, любов до життя, повагу, у відповідь можна очікувати такого ж ставлення, а в майбутньому вона у повній мірі реалізує себе.
Задача методу полягає у підготовці дитини до життя, а не до школи. Монтессорі-культура міцно побудована на незалежності мислення і дій та повазі до себе, однолітків, викладачів, дорослих і світу навколо. Вважається, що, маючи впевненість і повагу, дитина виросте в дорослого, який досягне великих здобутків.
Класну кімнату в Монтессорі-школах умовно розділено на 5 зон: Навички Практичного ЖиттяСенсорикаМатематикаРозвиток мовленняКосмічне виховання. Кожна з цих зон обладнана відповідними дидактичними матеріалами Монтессорі. В школах Монтессорі немає традиційних іграшок, замість них — матеріали для «дитячої роботи», яка природно розвиває кожну дитину відповідно до її індивідуального темпу, здібностей та інтересів.

Навички Практичного Життя

Вправи з розділу Практичне Життя звичайно першими пропонуються дитині, яка розпочинає навчання. Від оволодіння навичками, які відпрацьовуються в цій зоні, багато в чому залежить успіх дитини в інтелектуальній роботі. Працюючи зі справжнім побутовим приладдям, діти розвивають контроль та координацію рухів, відповідальність, незалежність, впевненість, звичку працювати самостійно, здібність впорядковано мислити, що досягається завдяки власному свідомому вибору діяльності. Діти дуже люблять працювати в цій зоні, оскільки тут все знайоме та походить з реального життя. Розділ Практичне життя є базовим в Монтессорі освіті. Він містить спеціально розроблені вправи, націлені на розвиток концентрації уваги та самостійності дитини. Ці навички необхідні для того, щоб не залежати від дорослих у щоденних побутових справах, самостійно піклуватися про навколишнє середовище та турбуватися про інших, що зміцнює впевненість дитини в собі. В цій зоні малюки навчаються мити посуд, користуватися кухонним приладдям, готувати прості страви, прибирати, чистити взуття, одягатися, сортувати, пересипати, переливати та змішувати.

Сенсорика[

Сенсорний матеріал Монтессорі забезпечує розвиток і систематизацію чуттів (зір, слух, смак, нюх та дотик), завдяки чіткому науковому підходу. Відмінною рисою цього розділу є ізоляція в окремій роботі лише однієї якості, яка відрізняє предмет один від одного (наприклад ізолюється вага чи колір), в той час, як всі інші характеристики є однаковими для всіх об'єктів. Для всіх матеріалів обов'язковою є можливість самостійного контролю помилки, тобто дитина сама може перевірити правильність виконання, не потребуючи допомоги вчителя. Це навчає дітей працювати самостійно, не боячись помилятися. Заняття в сенсорній зоні розроблені для того, щоб дитина навчилась виявляти різницю між якостями предметів (форма, розмір, вага, колір, запах, текстура, смак та ін.). Ці вміння вдосконалюються з метою підготовки дитини до інтелектуальних робіт та подальшого навчання. Монтессорі матеріали прості та захопливі, вони допомагають дитині дуже точно розрізняти фізичні властивості об'єктів, що її оточують. Діти працюють з геометричними тілами, дзвониками, пазлами, тканинами, звуковими, смаковими та нюховими «коробочками», роботами для вдосконалення стереогностичного та баричного чуття.

Математика[

Монтессорі матеріал: фрагмент «Банку» з «золотого» матеріалу
До роботи з Математичними матеріалами дитина приходить вже ґрунтовно підготована. Спершу працюють з різноманітними матеріалами, які допомагають зрозуміти поняття кількості, а вже потім презентують, як саме кількість може виражатися за допомогою цифр. Ці ідеї потім об'єднуються і разом формують підґрунтя для подальшого розуміння математичних принципів. Дитина вчиться систематизувати та впорядковувати предмети, розвиваючи процеси мислення. Це сприяє пізнанню абстрактної математичної теорії шляхом використання наочних, предметних навчальних засобів, з якими можна маніпулювати, експериментувати та відкривати їхні нові можливості. Діти працюють з математичними штангами, картками, веретенцями, намистинками, ланцюжками, шершавими цифрами та ін.

Розвиток Мовлення

Монтесорі-матеріал: «Робота з рухомим алфавітом»
Монтессорі матеріали з розділу Мовлення мають на меті підтримати внутрішню інтуїтивну здібність дитини до читання та письма. Знаки та символи письма є абстрактними та незрозумілими для дітей, для їх роз'яснення використовують прості матеріальні об'єкти. Під час підготовки до читання та письма діти з задоволенням виконують цікаві вправи, розроблені для розвитку слухового та зорового сприйняття письмових символів, розширення словникового запасу та розвитку моторики. Діяльність охоплює розпізнання та виділення звуків, їхнє повторення та упорядкування, вправи з, так званого, інтуїтивного читання, самостійних розповідей та прослуховування книжок.

Космічне виховання

Монтессорі-матеріал: робота з картами
Ідея Космічного Виховання у педагогіці Монтессорі полягає в наданні дитині можливості дізнатися і зрозуміти зв'язки основних елементів всесвіту — часу, природи, історії. Матеріали цієї зони є предметними та наглядними, вони охоплюють географію, ботаніку, анатомію, астрономію тощо.
Термін «культура» в Монтессорі освіті обіймає географію, біологію, історію та астрономію. Діти вивчають континенти та дізнаються про культуру й історію народів, що їх населяють, про місцевих тварин та рослини. Вони створюють карти, слухають пісні та легенди, знайомляться з традиційним вбранням, мистецтвом та стравами. Діти пізнають основи науки, здобуваючи практичний досвід впізнавати та класифікувати тварин і рослин, малювати чи складати пазли з їхніх частин, відрізняти типи земної поверхні тощо
.«Допоможи мені зробити це самому» — це звернення дитини до педагога є девізом Монтессорі-педагогіки, який визначає її суть та унікальність. Він відображає основні принципи системи Монтессорі — стимулювати дітей до самостійної діяльності, не обмежувати їх свободу у процесі розвитку і навчання.
Марія Монтессорі надавала великого значення розвитку самостійності у дітей. На її думку, дитина, обмежена жорсткими рамками, не може задовольнити потребу у незалежності та самостійності, закладену природою. Для Марії Монтессорі набуття дитиною незалежності — це основна ознака дорослішання, а також головна мета методу. Вона зазначала, що батьки, вважаючи дитину маленькою, часто поводяться з нею, як з лялькою: її одягають і роздягають, вмивають, підсовують стілець, саджають, годують, тримають за руку, навіть якщо немає жодної небезпеки впасти. Дитині залишається поводитися як бездушній ляльці: бути нерухомою, поки над нею працюють руки дорослого. Обслуговуючи дитину, дорослі не розуміють, якої шкоди завдають їй. Малюк втрачає бажання діяти самостійно, а відтак — навчатися. 
Відповідно до методики Марії Монтессорі допомога дорослого дитині повинна бути мінімальною. Все, що дитина може зробити самостійно, вона має робити сама. Як наслідок, дитина інтенсивніше засвоює різні навички, набуває впевненості у власних силах, вчиться фіксувати увагу, контролювати свої дії, адекватно оцінювати себе, стає врівноваженою, рішучою. Завдання дорослого полягає у тому, щоб не діяти замість дитини, а допомагати їй організовувати свою діяльність і розвивати свій потенціал.Методика Марії Монтессорі передбачає переосмислення традиційних принципів педагогічної діяльності. Марія Монтессорі виходить із рівноцінності особистостей педагога і дитини у процесі виховання та навчання. Відповідно до її філософії, педагог повинен навчати дітей не стільки словами, скільки власним прикладом. Будь-яка дія педагога має бути спрямована на розвиток дитини. За словами Марії Монтессорі, завдання педагога — дисциплінувати дітей для діяльності, для праці, для добра, а не задля пасивності та слухняності. Небажання педагога змінюватися є основною перешкодою у розвитку дітей та досягненні ними свободи.
Дорослим теж притаманна здатність самонавчатися. І якщо діти вчаться шляхом взаємодії з матеріалом, то дорослі вчаться шляхом взаємодії з дітьми, шляхом спостереження за ними.
Щоб стати Монтессорі-педагогом, недостатньо вивчити принципи цієї системи та прийоми роботи з Монтессорі-матеріалами. Адже це — лише зовнішня оболонка. Потрібно значно більше — внутрішнє переродження, щира віра у справедливість тих принципів, якими Монтессорі-педагог має керуватися у роботі з дітьми. Зокрема, Монтессорі-педагог не може:
- втручатися у роботу дітей без дозволу;
- давати оцінки дітям та їх діяльності;
- виправляти помилки.
Натомість необхідно навчити дітей адекватно оцінювати свою діяльність. Варто відзначити, що в Монтессорі-матеріалах передбачено контроль помилок, що дає змогу дітям самостійно виявляти та виправляти їх.
Монтессорі-педагог повинен:
- досконало знати метод Монтессорі, вікову психологію та фізіологію дітей;
- бути ентузіастом своєї справи;
- генерувати нові ідеї, які стимулювали б дітей до діяльності;
- вірити у дітей та їх можливості;
- мати високі особистісні якості;
- застосовувати індивідуальний підхід до дітей;
- завжди бути у доброму гуморі;
- добре володіти методом спостереження.
Саме метод спостереження, яке супроводжує процес пізнання у дітей, лежить в основі педагогіки Марії Монтессорі. Він допомагає встановити той близький контакт між педагогом та кожною дитиною, який дає змогу краще пізнати та зрозуміти одне одного. А для того щоб добре розуміти дітей, педагог має краще пізнати самого себе, вивчити свої приховані недоліки, які можуть викликати труднощі у стосунках з вихованцями. Надзвичайно важливо для педагога вміти дивитися на себе очима інших, визнавати можливість різних поглядів на світ.
Сьогодні ідеї Марії Монтессорі все активніше використовуються у сфері дошкільної освіти. Вони знаходять своє відображення і в реформах, що відбуваються в освітній галузі. Їх впровадження у педагогічну діяльність дасть змогу оптимізувати освітній процес, створити необхідні умови для всебічного та гармонійного розвитку дітей з раннього віку, коли, за словами Марії Монтессорі, найбільш інтенсивно протікає інтелектуальне зростання особистості. Тому нині так важливо вивчити й осмислити спадщину цього талановитого педагога.


Комментариев нет:

Отправить комментарий